Министър-председателите на Република Македония и на Гърция Зоран Заев и Алексис Ципрас ще проведат ключова среща във връзка със спора за името в швейцарския курорт Давос, където се провежда Световният икономически форум.

Скопие и Атина са на път да разрешат дългогодишния спор за името, който продължава повече от 25 години. През целия този период Гърция блокираше евроатлантическата интеграция на съседката си с твърдението, че страната не може да използва името Македония. През последните 2 години заради сблъсъка Изток-Запад гръцкото вето започна да работи против регионалната сигурност, съобщава БГНЕС.

С идването на власт на правителството на премиера Зоран Заев в средата на 2017 г. Скопие предприе реални стъпки за нормализиране на отношенията с всички съседи.

Активизираха се и преговорите за решаването на спора за името при посредничеството на Матю Нимиц. Миналата седмица станаха известни и предложенията, които той е направил на македонската и гръцката страна: Република Горна Македония, Република Северна Македония, Република Македония (Скопие!, Република Нова Македония и Република Вардарска Македония.

Гръцкият премиер Алексис Ципрас призна, че Република Македония вече е призната от много страни по света с конституционното си име и допусна, че в бъдещето име на страната ще фигурира Македония. Той не подкрепи митинга в Солун, който тази неделя беше организиран от крайните националисти под лозунга „Македония е Гърция“. Нещо повече – Ципрас отбеляза, че нерешаването на спорния въпрос само ще подкопае допълнително позициите на Гърция. Неговата теза беше подкрепена и от кмета на Солун Янис Бутарис, който заяви, че „схващането, че Македония е само гръцка е много лошо“.

След предстоящите разговори между Заев и Ципрас в Давос се очаква международният посредник Матю Нимиц в близките дни да посети Република Македония и Гърция за, както се очаква, финализиране на преговорите. След като спорът за името бъде разрешен Република Македония трябва да стане 30-ия член на НАТО и да започне преговори за присъединяване към ЕС още по време на шестмесечното българско председателство на Съвета на ЕС.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук