Консорциумът „Ексон Мобил – Катар Енърджи“ (Exxon Mobil – Qatar Energy) има намерение да пробие още два кладенеца в блокове 5 и 10 близо до Кипър в началото на следващата година, съобщи кипърската новинарска агенция КНА, като цитира вицепрезидента на компанията Джон Ардил, който днес проведе среща с президента на Кипър, Никос Христодулидис, в Никозия.
Министърът на енергетиката Георгиос Папанастасиу също присъства на срещата и изрази надежда, че находището в блок 5 ще открие „нови възможности“.
Ардил заяви пред журналистите след срещата, че са информирали президента за инвестиционните инициативи на „Ексон Мобил“ в Източното Средиземноморие, акцентирайки особено на Кипър. „С нетърпение очакваме да извършим нови две пробивания в Блок 5 и Блок 10 в началото на следващата година, целейки открития на нови газови ресурси за подпомагане на бързото развитие както на сушата, така и на вътрешните газови доставки, евентуално и на втечнен газ“, добави той.
На въпрос на журналист относно коментарите на президента за предстоящите планове за газовото находище „Глафкус“, разположено в блок 10, и дали те включват доставни тръбопроводи до Египет или до друга дестинация, Ардил обясни, че говори за предстоящите сондажи, „които представляват първоначалните стъпки за оценка на ресурсите, а след като натрупаме данни, приблизително към средата на 2025 г., ще можем да разгледаме различни опции за развитие и извличане“.
Министър Папанастасиу добави, че президентът е бил информиран от представителите на „Ексон Мобил“ относно бъдещите етапи на сондажната програма, уточнявайки, че „Катар Енърджи“ също участва в консорциума, а „Ексон Мобил“ е основният оператор.
Сондировъчната програма включва два етапа: първият е предвиден за средата на януари, когато ще се проведе сондаж в Блок 5, наречен „Електра“, а вторият ще бъде в блока на „Глафкус“ и ще се отнася до сондаж „Пегасус“, който ще бъде самостоятелен от „Глафкус“.
Резултатите от първия сондаж в Блок 5 ще определят какви нови възможности могат да се открият, „различни от стандартните“.
По отношение на „Пегасус“ той посочи, че „това е сондаж, който е тясно свързан с разработването на „Глафкус“. В случай на успех, усилията ще бъдат насочени към свързване на „Глафкус“ и „Пегасус“ с нужната инфраструктура, за да може и двете находища да се развиват паралелно. Също така, те си взаимодействат с италианската компания „ЕНИ“ (ENI), тъй като всички тези находища, включително „Кронос“ (газово находище), вероятно „Пегасус“ и съществуващото „Глафкус“, могат да бъдат разработвани подобно и с ползването на синергии.
На въпрос относно споменатите синергии, свързани с компании от Персийския залив, Папанастасиу уточни, че те отнасят до съществуващи находища и допълни, че интересът, засегнат от президента, идва от независими компании за възможен нов цикъл на лицензиране.
Попитан за значението на „откритие на нови възможности“, министърът каза, че в зависимост от находките след двата сондажа, при удовлетворителни обеми, ще настъпят промени, които ще позволят разработването на находището, наличието на втечнени запаси или дори проект на сушата в Кипър.
Перспективи за плаващата платформа „Прометей“
На въпрос за актуализация относно плаващата платформа за съхранение и регазификация „Прометей“ и кога ще пристигне в Кипър, министърът информира, че „Прометей“ трябва да отплава от Шанхай в началото на декември и да стигне до дестинация за сертификация и употреба, преди да бъде необходима във Василико (където изграждат кипърския терминал за втечнен газ).
На запитването дали дестинацията е определена, Папанастасиу каза, че преговорите все още текат, „даже и в момента, в който разговаряме“.
(Новината е избрана от кипърската агенция КНА за публикуване от БТА в съответствие с договора за сътрудничество между агенциите)