Изглед от остров Боракай
Изглед от остров Боракай

На 12 януари беше открит коронавирусът в Китай. По това време в нито една друга държава нямаше потвърдени случаи. А на 13 януари вирусът стана глобален проблем. Случай беше потвърден в Тайланд, после в Япония, Южна Корея и САЩ. Не много по-късно коронавирусът стана пандемия.

Сега вече има над 1 000 000 потвърдени случаи на Ковид-19 по целия свят – от Непал до Никарагуа. Болниците по света изнемогват. Но има ли държави, където все още няма нито един случай на коронавирус?

Отговорът на този въпрос ще ви изненада: има!

В ООН има 193 държави. До 2 април цели 19 държави не са съобщили за случаи на Ковид-19.

Това са: Коморски острови, Кирибати, Лесото; Малави; Маршаловите острови; Микронезия; Науру; Северна Корея; Палау; Самоа; Сао Томе и Принсипи; Соломонови острови; Южен Судан; Таджикистан; Тонга; Туркменистан; Тувалу; Вануату, Йемен.

Експертите обаче са категорични, че някои държави крият случаите си. Например, Северна Корея (която граничи с две от най-засегнатите държави Китай и Южна Корея) няма нито един официално обявен случай, както и разкъсваната от война Йемен.

Но има държави, до които вирусът наистина не е стигнал. Повечето от тях са малки острови с малко посетители. Всъщност 7 от 10-те най-малко посещавани места в света, по данни на ООН, нямат случаи на коронавирус.

Малави, държава

Науру, в Тихия океан, е на почти 200 мили (320 км) отвсякъде – остров Банаба, част от Кирибати, е най-близката земя. Най-близкият „голям“ град с директни полети е Бризбейн, на 2500 мили югозападно.

Тя е втората най-малка държава на ООН като територия, след Монако, и с малко над 10 000 души, втората най-малка държава по брой на населението (след Тувалу).
Това е и едно от най-малко посещаваните места на Земята. Въпреки че не фигурира в най-новите данни на ООН, един туроператор казва, че страната има едва 160 туристи годишно.

Може би си мислите, че такова отдалечено място няма да има нужда от по-строги ограничителни мерки. Но това е държава с една болница, без необходимите апарати за обдишване и с недостиг на медицински персонал. Затова ръководството на страната не иска да рискува.

  • На втори март бяха забранени пътуванията от Китай, Южна Корея и Италия. Пет дни по-късно, Иран също бе поставен в списъка.
  • В средата на март, авиокомпаниите преустановиха полетите си от Фиджи, Кирибати и Маршаловите острови. Полетите от Бризбейн бяха редуцирани от три пъти седмично до веднъж на две седмици.
  • Всички влизащи в страната хора (най-често местни жители, които се връщат от чужбина) бяха поставени под 14-дневна карантина в местен хотел.
  • Всички, поставени под карантина, се проверяват за симптоми всеки ден. Ако някой е настинал, се изолира в друго помещение и се тества за Ковид-19. Тестовете се изпращат в Австралия, а оттам им връщат резултатите. Засега всички са отрицателни.

Малави, държава

Ако случайно тръгне зараза в някоя от тези държави, те ще трябва да изпращат пациентите си отвъд океана, в най-близката държава. Но повечето от „съседките им“ затвориха границите си.

Повечето държави, в които няма нито един регистриран случай, са островни. Но има някои, които имат сухопътни граници с други страни.

Малави е с население от 18 милиона души и все още няма нито един регистриран случай. Но тази държава не е островна и поради тази причина бяха взети превантивни мерки. Училищата са затворени, забранено е издаването на визи.

Малави, държава

Но вероятно последното място, до което ще стигне коронавируса се намира в южните части на Тихия океан, където островните държави са много далеч една от друга. Експертите обаче казват, че тези страни изключително много разчитат на сътрудничеството си с другите държави – най-малкото заради доставките на храна и други блага. Не е изключено тези страни също да затворят границите си, но това ще бъде пагубно.

Докъде ще се разпростре коронавирусът, предстои да разберем.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук