президентство

Депутатът от ДПС Делян Пеевски и президентът Румен Радев влязоха в словесна престрелка.

Шефът на парламентарната група на ДПС призова прокуратурата, МВР и службите да съобщят водят ли се проверки и разследвания на хора от обкръжението на държавния глава.

Пеевски спомена името на Сотир Ушев и спомена за „Пътя на Копринката“ – прозвище, с което някои медии наричат секретаря на президента по вътрешни работи Николай Копринков.

Депутатът стигна дори и по-далеч, като заговори за „тъмна стаичка“ в сградата на президентството, в която има „кеш“.

От думите на Пеевски стана ясно също, че атаките му срещу президента са свързани с подготвяния проект „Трети март“ и близостта до президента на учредителите в него.

От прокуратурата и МВР веднага отговориха на исканията на Делян Пеевски.

От Софийската градска прокуратура обявиха, че правят проверка на това дали текат проверки срещу двете споменати лица – Копринков и Ушев.

Войната, която Пеевски поведе срещу Радев: Депутатът с нови искания до ДАНС и прокуратурата (ОБНОВЕНА)

Според градския прокурор Илиана Кирилова до момента няма сигнал, който да е конкретно срещу Николай Копринков.

Пред медии тя обещава, че след като се направи преглед на всичко медиите ще бъдат информирани

дали Копринков и Ушев са обект на някакви производства и ако да –

на какви и за какво.

В петък миналата седмица в прокуратурата е постъпил сигнал от Антикорупционния фонд, в който се настоява Делян Пеевски да бъде разпитан за публичните твърдения, които прави през последните дни, припомня БНТ.

Правим в момента преглед на всички дела. В самите изказвания. Имаме един сигнал, мисля от Антикорупционния фонд дойде.

Сега ще видим дали и г-н Пеевски няма да подаде конкретен сигнал, но това е нещо, което трябва да видим как ще се развие тази седмица.

Да приключим тези проверки по нашите дела.

По сигнала, който дойде от Антекорупционния фонд, започнахме да проверяваме, за да видим какво имаме при нас, също така и от публикациите, които излязоха.

Смятам, че бяхме длъжни да видим за какво става въпрос. Антикорупционният фонд повтаря това, което г-н Пеевски каза и настоява да бъде извършена проверка дали има такива сигнали.

Да бъде разпитан г-н Пеевски, ако разполага с повече данни дали тези сигнали са на трупчета.

Дело „Кешгейт“ в Софийската градска прокуратура няма. Ако е имало нещо в Специализираната прокуратура, ние в момента правим една ревизия на тези дела, тъй като ние получихме една огромна бройка дела от тях, но „Кешгейт“ няма“, заяви Илиана Кирилова.

Николай Копринков е бивш кмет на пловдивското село Труд, а партийната му кариера в БСП е в партийната организация в община „Марица“.

Село Труд е гранично на Граф Игнатиево, където командир на военната авиобаза дълги години беше Румен Радев преди да стане президент.

Радев заговори от името на българите: Очакват реална политическа алтернатива

През 2015 г. Копринков прави опит да стане кмет на общината, но тогава спечели кандидатът на ГЕРБ. А през лятото на 2016 г. той стана част от предизборния екип на Румен Радев.

Беше назначен в администрацията на президента първо като съветник още през януари 2017 г. в началото на първия мандат на Румен Радев, а по-късно се издигна и

до секретар на държавния глава по вътрешна политика и гражданско общество.

След като отношенията между „Позитано“ 20 и президента се обтегнаха ключови фигури от БСП атакуваха бившия си съпартиец Копринков и дори го обвиняваха, че се опитва да отцепи цели местни структури на столетницата.

По-късно се твърдеше, че има напрежение между ген. Стефан Янев като служебен премиер и Николай Копринков.

Сотир Ушев няма официална позиция в администрацията.

Последно беше шеф на НОИ в края на мандата на тройната коалиция, а след това за кратко оглави и „Военни клубове и военно-почивно дело“ в Министерството на отбраната, показва справка на БНТ.

По данни на прокуратурата през 2011 година срещу него е имало разследване, но към момента не е ясно за какво е било и дали е прекратено.

Според градския прокурор Илиана Кирилова е установено още, че в прокуратурата има сигнал от служебния премиер Гълъб Донев за злоупотреби в Агенцията по заетостта.

По думите ѝ в този сигнал се споменавали имената на Копринков и Ушев наред с

бивши служители на Агенцията е се твърдяло за злоупотреби с европейски средства.

По тази причина работата е поета от Европейските делегирани прокурори, а от Европейската прокуратура няма информация дали проверката на сигнала е приключила.

Още през 2020 г. прокуратурата влезе в президентството и дори задържа за няколко часа тогавашния секретар на президента по правни и антикорупционни въпроси Пламен Узунов.

По-късно съдът отмени като незаконна заповедта за задържането на Узунов, а преди около година прокуратурата тихомълком прекрати досъдебното производство срещу него и обяви това с кратко съобщение.

Иначе гръмките обвинения срещу Узунов през лятото на 2020 г. бяха за търговия с влияние. Но явно тези обвинения останаха недоказани.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук