Европейска комисия (ЕК)
Снимка: БТА

След месеци на пазарлъци с европейските лидери за ключови роли в новата Европейска комисия, Урсула фон дер Лайен най-накрая представи новият състав и основните задачи на екипа си.

Оливер Вархеи от Унгария беше натоварен със задачата да се фокусира върху хуманното отношение към животните и здравето, което със сигурност е отмъщение от страна на председателя на Комисията за лудориите и изблиците на неговия шеф- унгарският премиер Виктор Орбан. Други, като испанката Тереза ​​Рибейра, бяха отличени с голямо портфолио, контролиращо ключови екологични и икономически портфейли.

Сега, когато пъзелът най-накрая се нареди, той разкрива сложността и динамиката на властта сред европейските страни.

Кои са победителите?

Балтийските страни

Въпреки населението и размера на балтийските страни от блока, Талин и Рига успяха да грабнат ключови портфейли във втората Комисия фон дер Лайен. Това е отражение на нарасналото политическо значение на региона след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г.

Естонката Кая Калас, новият върховен представител на ЕС по външната политика, е един от най-отявлените критици на Русия в блока. Нейната финландска колежка Хена Виркунен беше номинирана за зам.-председател по технологичния суверенитет, сигурност и демокрация.

Междувременно Андрюс Кубилюс от Литва е кандидат за ролята на първия в историята комисар по отбраната и космоса.

Валдис Домбровскис от Латвия, ветеран от Комисията, отговаря за икономиката и производителността, прилагането и опростяването – портфолио, което ще играе роля в бъдещото възстановяване на Украйна.

Като цяло четирите държави, които са под ежедневната заплаха от потенциална руска инвазия, са на ключови позиции за оформяне на отговора на ЕК към Москва.

Иберийците

Испанският вицепремиер Тереза ​​Рибера, като изпълнителен заместник-председател по въпросите на чистия, справедлив и конкурентоспособен преход, може да контролира безпрецедентен брой ключови области и отговаря за координирането на политиката на конкуренция на блока.

Междувременно, Мария Луиш Албукерке от Португалия беше номинирана за влиятелния портфейл за финансови услуги. Постът е голяма победа за Лисабон и лична победа за Албукерке, която трябваше да бъде номинирана за комисар през 2014 г., но беше заменена с Карлос Моедас в последния момент.

Европейската народна партия

Политическата група на Фон дер Лайен, дясноцентристката Европейска народна партия (ЕНП), спечели европейските избори през юни и екипът от еврокомисари със сигурност отразява това.

14 от 27-те комисари принадлежат към ЕНП, включително председателят на комисията фон дер Лайен, която управлява всички тях.

Обнови Европа

„Обнови Европа“ загуби много по време на европейските избори през юни, падайки от трето на пето място в Европейския парламент. Въпреки тези ужасни резултати, европейските либерали успяха да получат пет комисари.

Те получиха двама зам.-председатели – Стефан Сежурне от Франция и Кая Калас, но и придобиха значителни ресори като като разширяване, правосъдие и върховенство на закона.

Австрия

Имиграцията е основен политически въпрос в Австрия, където крайнодясната Партия на свободата води кампания за по-строг граничен контрол.

Решението да се даде на Магнус Брунер от дясноцентристката Австрийска народна партия портфолиото по вътрешните работи и миграцията може да се тълкува като мълчаливо признание от страна на Брюксел за мащаба на миграционното предизвикателство, пред което е изправена Европа, особено след т. нар. миграционна криза.

Ирландия

Имаше признаци, че на Дъблин може да се даде малък портфейл, след като премиерът Саймън Харис беше първият лидер, който публично се противопостави на искането на фон дер Лайен страните да изпратят, както мъже, така и жени кандидати. Това, съчетано с факта, че членовете на Европейския парламент от партията на кандидата Майкъл Макграт открито водеха кампания срещу фон дер Лайен, като че ли потвърди тези опасения. Но в крайна сметка Макграт получи ресора за демокрация, справедливост и върховенство на закона.

Не е никак зле, като се има предвид гореизброеното.

Кои са губещите?

Глен Микалеф от Малта

Липсата на опит като министър и кратката политическа кариера на малтийския кандидат доведоха до портфейл с малко значение на европейско ниво и почти никакво влияние. Най-младият комисар, 35-годишният Микалеф, получи портфолиото за справедливост между поколенията, младежта, културата и спорта.

„Малко области са толкова близки до ежедневния живот на гражданите на ЕС. Това е истинска привилегия.“, както портфолиото му, каза Микалеф в платформата X.

Тиери Бретон

Възможно е, ако високопарния комисар, отговарящ за вътрешния пазар, беше по-мил с фон дер Лайен, днес да бъде повишен във влиятелен зам-председател на Комисията.

През последните пет години обаче, огненият французин многократно влизаше в конфликт с шефа си. По-рано тази година той открито се обяви за неин потенциален наследник на поста. Фон дер Лайен дори се обади на френския президент Еманюел Макрон и му обеща по-добър ресор, ако Бретон бъде заменен с някой друг. И Париж беше доволен да се подчини.

Стефан Сежурне беше номиниран за изпълнителен заместник-председател по въпросите на просперитета и индустриалната стратегия. Междувременно Бретон вече е безработен и вероятно е бесен от развитието на нещата за него.

Чехия

Правителството на чешкия премиер Петр Фиала имаше големи надежди, когато номинира бившия инвестиционен банкер Йозеф Сикела, министър на индустрията и търговията. В различни моменти се говореше, че той е фаворит за енергиен или търговски портфейл. Дори се говореше, че може да измести комисаря по търговията -холандеца Уопке Хьокстра (който така или иначе не получи търговия) от поста му. В крайна сметка, Сикела завърши с ресор: международни партньорства.

Във вторник фон дер Лайен увери, че това е „огромно портфолио“. То включва инвестиционна програма за 300 милиарда евро за инфраструктура в чужбина, отбеляза тя.

Белгия

След като смени своя действащ комисар Дидие Рейндерс с външния министър в оставка Хаджа Лахбиб, Белгия се надяваше да получи приличен портфейл в замяна на издигането на жена, която да помогне на фон дер Лайен в стремежа й за постигане на повече баланс между половете.

Но Белгия успя да се простреля в крака, предлагайки Лахбиб, която е смятана за слаб политик дори от самите белгийци. Сега те получиха ресор: готовност, управление на кризи и равенство. Въпреки че управлението на кризи може да бъде важно в ключови моменти, един дипломат се пошегува, че „фон дер Лайен ще поеме управлението от Лахбиб по време на истинска криза“.

12 гневни мъже

Помислете за мъжете, чиито правителства ги изоставиха в замяна на по-силен ресор, и издигнаха жени, след като фон дер Лайен се опита да балансира половете в новата Комисия.

Евродепутатът от румънските социалдемократи Виктор Негреску почти стигна до финала, но беше изоставен от правителството си. Той се върна на ръководния си пост в Европейския парламент.

Томаж Весел беше пожертван от правителството на Словения, въпреки, че технически той каза, че се е оттеглил).

България, единствената страна, която предложи и мъж и жена, дори не получи разглеждане на кандидатурата на Юлиан Попов.

*Текстът е публикуван в „Политико„. Преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.

Още актуални анализи – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук