групировка Вагнер, Русия
Бойци на "Вагнер"

Тайнствен дипломат, за когото се знае много малко. В интернет няма почти никаква следа от съществуването му. Но той е новият човек на Русия в една от най-важните за нея африкански държави – Централноафриканската република (ЦАР). Там той отговаря за взаимодействието между паравоенната формация „Вагнер“ и местната полиция.

Името му е Денис Павлов, разкрива разследване на руската редакция на Радио Свободна Европа и швейцарската разследваща организация All Eyes On Wagner (AEOW).

Павлов пристига в африканската страна в ключов момент – малко след смъртта на основателя на „Вагнер“ Евгений Пригожин, и във време, когато Кремъл се бори да запази влиянието си в Африка. Досега силите на Пригожин поддържаха тесни връзки в сферата на сигурността с правителството на ЦАР и подкрепяха военните режими и на други места в Африка.

Това влияние на Русия в региона, което тя разширяваше през последното десетилетие, обаче беше заплашено след смъртта на Прогожин, особено на фона на неясното бъдеще на „Вагнер“. Пригожин загина в самолетна катастрофа през август точно два месеца, след като поведе кратък бунт срещу руското военно ръководство.

Сега източници на Радио Свободна Европа съобщават, че Павлов е заел мястото на Витали Перфилев, досегашния ръководител на войниците на „Вагнер“ в ЦАР. Перфилев беше санкциониран от ЕС през февруари и от САЩ през септември заради действията му на съветник по сигурността на президента на ЦАР.

В тази си роля той е отговорен за убийства и множество други нарушения на човешките права в, посочи ЕС. Самата „Вагнер“ е обявена за „транснационална престъпна организация“ от САЩ и за терористична организация от Великобритания.

В решението на САЩ се казваше, че компанията поддържа „сериозна престъпна дейност“ в продължителен период от време, включително масови екзекуции, изнасилвания, отвличания на деца и физическо насилие в ЦАР и Мали. А въпреки че официално „Вагнер“ е частна военна компания, според множество данни зад формированието стои Главното разузнавателно управление (ГРУ) – централният орган на военното разузнаване на Русия.

Служител на руското разузнаване

Самият Денис Павлов не е случайно име. В изтекли руски бази данни, до които екипът на Радио Свободна Европа (RFE/RL) достигна, като негов официален работодател е посочено руското външно министерство. Името му се появява например сред служителите на постоянната делегация на Русия в ЮНЕСКО през 2007 г.

Към момента пък той все още е посочен като политически съветник в постоянната мисия на Русия към ЕС в Брюксел, но според източник на RFE/RL Павлов е напуснал поста през пролетта.

Въпреки официалната си принадлежност към руското външно министерство, Павлов всъщност е свързван с разузнаването на Москва. Според един от източник на AEOW властите в ЦАР са били уведомени предварително за пристигането на Павлов с писмо от Сергей Наришкин, ръководител на руското външно разузнаване, известно като СВР.

Разследващият екип на RFE/RL не успя независимо да потвърди това, но три европейски дипломатически източника твърдят независимо един от друг, че 46-годишният Павлов е работил за руското разузнаване.

RFE/RL изпрати въпроси както до руското външно министерство, така и до СВР, но и двете институции не отговориха на запитванията.

При позвъняване на телефонен номер, свързан с Павлов, съпругата му Евгения Павлова отговори, но каза да се обадим отново, тъй като нито тя, нито съпругът ѝ имат възможност да говорят. Последващите обаждания обаче останаха без отговор. Нито Павлов, нито съпругата му отговориха на запитвания за коментар и по имейл.

В началото на септември руска делегация на високо ниво посети ЦАР. Сред гостите бяха руският зам.-министър на отбраната Юнус-Бек Евкуров и Андрей Аверянов, зам.-ръководител на ГРУ, свързван с отравянето на бившия руски шпионин Сергей Скрипал в Англия и множество саботажни действия в Европа, включително отравянето на Емилиян Гебрев и редица взривове в България.

Руската делегация, която посети Банги, включваше и Константин Мирзаянц, който е свързан с базирана в Москва частна военна компания Redut-Security, набирала наемници предимно за работа в Сирия и Африка.

ГРУ управлява тайна мрежа за вербуване, наричана още Редут. Тя привлича бойци за войната на Русия срещу Украйна, въпреки че възможните връзки на тази мрежа с Мирзаянц не са потвърдени, установи скорошно разследване на RFE/RL.

По-голямата част от руската делегация беше лесно разпознаваема по снимките им, с изключение на мъж, седнал на масата на Мирзаянц, облечен в синьо сако и пишещ в бележник.

Използвайки софтуер за разпознаване на лица и получена снимка от руски паспорт, RFE/RL успя да установи, че това е именно Денис Павлов – човекът, когото източници в ЦАР посочват като новия ръководител на сътрудничеството на „Вагнер“ с местните сили за сигурност.

За разлика от бившия ръководител на секретното поделение 29155 на ГРУ Андрей Аверянов, за Павлов почти не съществуват никакви онлайн следи.

RFE/RL обаче успя да намери негова снимка, направена на новогодишно парти в училище в Женева в края на 2011 г. По това време той беше посочен като втори секретар на постоянната мисия на Русия в ООН.

Европейски дипломатически източник каза пред RFE/RL, че преди да напусне Брюксел по-рано тази година, Павлов е бил обект на наблюдение от белгийското разузнаване. Този и останалите източници, цитирани в разследването, говориха при условие за запазване на тяхната анонимност заради чувствителността на темата.

Както Белгия, така и ЕС експулсираха десетки руски дипломати, след като Русия започна пълномащабната си инвазия в Украйна през февруари 2022 г. Някои от тях бяха изгонени за предполагаем шпионаж. Тогава Павлов не беше в списъка на експулсираните руски дипломати от ЕС.

Един европейски дипломатически източник твърди, че Павлов има чин полковник в СВР, но това не може да бъде документално потвърдено.

Архиви, прегледани от екипа на RFE/RL обаче показват, че и съпругата на Павлов има документирани връзки с руското разузнаване.

Вербуване на наемници в Телеграм

Пристигането на Павлов в ЦАР идва в момент, в който Русия продължава да изпраща наемници в Африка под егидата на руското министерство на отбраната. За това свидетелстват чатове от канали в Телеграм на роднини на бойци от „Вагнер“.

„Малко съобщение, ако има хора, които биха искали да хванат малко загар в ЦАР – за първи път или след СВО, пишете ЛС (лично съобщение)“, гласи коментар в Телеграм, публикуван на 3 декември. СВО е съкращението за „специална военна операция“ – терминът, който Кремъл използва за своята пълномащабна война срещу Украйна.

Данните за руските въздушни пътувания показват още, че на 30 ноември транспортен самолет Ил-76 на руската карго авиокомпания Abakan Air е излетял от военно летище в белоруския град Бабруйск и е кацнал в ЦАР, според групата за военен мониторинг Беларуски хаджун. Подобен полет е засечен и през октомври.

Бабруйск е близо до село Цел, където бойци на „Вагнер“ създадоха полеви лагер след неуспешния бунт на Пригожин през юни.

Кого или какво точно са превозвали товарните полети до ЦАР остава неясно, въпреки че Беларуски Хаджун казва, че те са били в състояние да транспортират както наемници, така и техните вещи до ЦАР и Мали.

Публикацията е на Свободна Европа. Заглавието е на ДЕБАТИ. БГ.

Още актуални коментари – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук