Произнесените на връх 24 май думи на руския президент Владимир Путин за земята, от която идва старобългарската писменост, станала по-късно писменост и на други народи, са не само израз на грубо невежество. Ако бяха само, бихме ги отминали с лека ръка. Невежи хора наспорил Господ не само в Русия. А и никой не очаква бившите кадри на КГБ да блестят с историческо образование.
Да се измисля история, да се съчиняват фалшиви събития, да се създава фалшив ореол на личности е типично за руската политика. Така се изкривяваха навремето биографиите на Ленин и Сталин, така се изкривява и днес истината за Втората световна война, лъже се за лица и събития от близката нам история.
Какво остава за по-далечната. Там лъжата обслужва политическата конюктура. Като резултат и до днес руснаците продължават да живеят в един измислен, нереален, свят.
Преди няколко години руският учен Георги Мирски публикува статията „ Няма по-лъжлива система от руската в историята на човечеството“. В нея са изброени много от тези лъжи. Общото между тях е, че те винаги са били предопределяни от политиката. Заради целите на политиката в Русия е практика да се лъже.
Дори, когато заради лъжата, загиват хора, какъвто бе случаят с лъжите и мълчанието около Чернобилската трагедия. Или какъвто бе случаят с лъжите около анексирането на Крим.
Затова нека оставим настрани тезата за невежеството, за непознаване на историята, както някои наши политици се опитват да си обяснят думите на руския президент. Нека не омаловажаваме с общи фрази лъжата изречена от Путин, защото той е дисциплиниран, школуван в специалните служби, политик, който не изтървава случайни думи.
В случая несъмнено става дума за съзнателно обмислена и осъществена политическа провокация , насочена, както срещу България, така и срещу самата Република Македония. Зад историческото „незнание” на Путин стои целенасочена политика за продължаване на трайната дестабилизация в Р Македония и на региона на Балканите като цяло. Путиновата лъжа в случая достигна и Гърция.
Причината за лъжата е очевидна.
Русия не желае да приеме разширяването на НАТО и Еврепейския съюз с нови страни от нашия регион.
Русия отлично знае, че страни, намиращи се в трайна дестабилизация, в ситуация на постоянни проблеми със съседи от ЕС, не се приемат в Европейския съюз. И затова руската политика цели да усили вътрешните проблеми на такива държави.
Така и когато България пожела да влезе в НАТО, когато заговорихме за европейско членство, реакцията на Москва бе идентична. Размахваха се всякакви исторически плашила и на първо място, разбира се, заплахата от Турция.
Целта: да се провокира дремещият български национализъм, да се възродят български реваншистки амбиции спрямо съседите – Румъния, Гърция, Сърбия. И така проблематизирана, България да остане по-дълго извън процеса на разширяването на НАТО и ЕС. За да продължат необезпокоявано руската намеса и контрол върху редица български политики и политици.
Слава Богу, ние, тогавашните български политици, не се хванахме на тази руска въдица.
Днес Русия отново залага на същото, на крайните националистически кръгове в Република Македония и Република Сърбия. Кремъл познава отлично корените на техния национализъм и знае, че той е антиевропейски и антинатовски. Но да залагаш днес на македонизма като доктрина на антибългаризъм в постоянно действие, означава, че самата Русия е изчерпана откъм политически идеи. Че няма какво ново и различно да каже на света.
Няма позитивна, конструктивна и насочена към добри цели глобална политика. Затова и предлага на днешните македонци това, което десетилетия е насаждала и сръбската, и комунистическата пропаганда в Македония. Тя просто подгрява ”вчерашния обед”, ако използвам прекрасното заглавие на филма на режисьора Костадин Бонев по сценарий на македонския писател Миле Неделковски.
Изявлението на Владимир Путин в този смисъл прилича на готварски котлон, на който трябва да се постави загорялата тенджера на македонизма.
Целта е хората в Македония да посегнат отново към същата тенджера, към същия черпак и да забравят за по-добрия живот, за по-добрия свят, да забравят за НАТО и ЕС. Затова и повече от десетилетие Русия активно се намесва във вътрешните работи на Република Македония, именно тя стои в основата и на сегашната криза в тази страна.
Кремъл подкрепи многократно чрез изявления антиконституционните действия на президента Георге Иванов и на бившия премиер Никола Груевски.
Иванов продължава да отказва връчването на мандат за съставяне на правителство и така сам се превърна от обединител на обществото в генератор на кризата в страната.
Груевски продължава да настоява за нови избори, а това означава единствено ново отлагане на евентуалното начало за преговори за членство в ЕС. Отлагане и на членството в НАТО
Естествено е, че нито България, нито ЕС като цяло, можем да приемем такъв сценарий за Македония.
От една страна, ние категорично не сме съгласи в НАТО и в ЕС да влезе една проруски ориентирана държава, болна от краен национализъм, фалшификатор по руски образец на история, провокатор на антиевропейски практики. Точно на такава мегаломанска Македония разчита руската политика.
Оплетена в мрежата на Кремъл една такава Македония трябва да бъде център на дестабилизацията на региона. Логично е албанската общност в Македония категорично да отхвърля подобен проект.
И не случайно именно тя категорично настоява за стабилност в страната, за европейска и натовска перспектива.
Затова като отговор на казаното от президента на Русия, би трябвало много ясно българските политици и държавници да реагират с думите: доктрината на македонизма няма място в Европейския съюз и НАТО.
От друга страна, хората в Македония имат пълното право да станат като нас, българите, европейски граждани. Те имат право страната им да бъде защитена като се присъедини към нашия съюз НАТО. Но пречката това да не се случва е намесата на руската политика върху политическия живот в Македония.
Затова е редно македонските граждани сами да си отговорят кое предпочитат: антибългарската доктрина на македонизма или членството на страната си в ЕС и НАТО.
И това решение те трябва да вземат сами, без лицемерното посредничество на Кремъл. Защото Русия им дава лош знак – да продължат по пътя на антибългаризма, по пътя на македонизма, значи на провокациите, на историческите фалшификации и кражби и на конфронтацията с България.
Ние, България трябва да им предложим обратното – диалог, разбирателство, сътрудничество, европейски ценности, усилие да се приеме общата ни история, да се приеме истината, че в основата на тази обща история стои един общ народ.
И че заедно славим своите общи исторически събития и герои – просветители, революционери.
Нас историята не ни разделя. Зад тази история стоят делата на предците наши, които многократно са заявявали и то, когато това е било съдбовно важно – през Възраждането, своето българско национално съзнание. Те са били българи от всички краища на България.
Българи като всички останали българи – от Тракия, от Мизия, от Македония, от Балкана, от Добруджа, от Странджа.
Затоваи „македонската земя”, за която говори Путин, е свещената наша българска земя. Върху тази земя е създадена старобългарската азбука, старобългарската писменост. Български са владетелите финансирали и подкрепили святото дело на разпространение на християнството чрез превода на богослужебните книги на старобългарски език.
Затова и писмеността е старобългарска, идваща от „българска земя”. И така завинаги ще бъде за нас българите и македонците.
А спорът за „етническия произход” на Светите братя и техните ученици е безмислен. Или приемаме, че това са били високообразовани личности за времето си или ги смятаме за някакви недоучени студенти.
Защото, ако те бяха „македонци”, както ги представя днес македонската „наука”, все някаква писмена бележка биха оставили за македонското си потекло.
Но няма такава „бележка”, няма такъв запис в техните жития. Навсякъде те се славят като български и славянски първоучители. България е държавата върху чиято земя просветителното дело на Светите братя и техните ученици става държавна политика и намира царска подкрепа.
В църквата, където е посмъртното ложе на Свети Наум като ктитор е изографисан българският цар Борис I – Михаил Покръстител, с жезъл и скиптър в ръка, символи на светската и на религиозната власт.
Македонска държава по това време няма, а следователно и земята не може да се нарича македонска. Защото името на земята върви с името на държавата.
Днес има държава Р Македония, следователно днес има македонска земя. Но днес, а не в IX-ти век. В IX –ти век това е било българска земя. И тогава е създадена старобългарската писменост, която много векове по-късно се нарича „черковно-славянска писменост”.
Тази българска земя–държава приема учениците на Светите братя, тя ги облича и храни, тя им помага да разпространят словото Божие и в най-затънтените краища на държавата, че и в далечни земи като Киевска Рус.
Съюзяването днес на антибългарската доктрина на македонизма с провежданата от Кремъл политика в нашия регион е антиевропейски акт, който цели разделение и конфронтация и затова трябва решително да бъде осъден от българската държава.
Защото този политически миш-маш работи срещу интересите на гражданите и на България, и на Македония. Още повече, че делото на Св. Кирил и Св. Методий, и техните ученици носи абсолютно различно послание. Това е дело, което приобщава, а не отблъсква, то ражда единство и разбирателство, а не омраза и вражда. Този дух на разбирателство, на протегната за приятелство ръка, на обръщане към морала и доброто, трябва да бъде и нашето послание към днешния свят, към днешна Европа, към Македония.
Това е същността на българския дар, наречен старобългарска писменост, за европейската цивилизация. Това е същността, която политик като Владимир Путин не може да разбере, не може да проумее. Защото неговата философия е разделението, конфронтацията, противопоставянето на брат на брата.
И събитията в Украйна в наши дни са най-убедителното доказателство за това.
Затова и е логично да бъдат припомнени думите на Папа Йоан Павел II, който обяви Светите братя за „съпокровители на Европа” от неговата енциклика „Centesimus annus”: ”Необходимо е, казва Негово Светейшество, голямо усилие за моралното и икономическото изграждане на страните, които изоставиха комунизма. Редно е сегашните трудности в екскомунистическите страни да бъдат облекчени от общото усилие на другите нации”.
Тези думи трябва да се повтарят всеки ден в Македония. На Македония трябва да се помогне да преодолее икономическите трудности, изостаналостта. Но това най-малко може да направи откривателят на „македонската земя”, московският Колумб, президентът на Руската федерация Владимир Путин.
Авторът е председател на XXXVI Народното събрание (1992-1994), посланик в Македония (2001-2005).