Комисията по бюджет и финанси ще разгледа на второ четене Законопроекта за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г.

Днес Комисията по бюджет и финанси на Народното събрание ще разгледа на второ четене Законопроекта, който касае събирането на приходи и извършването на разходи за 2025 година, преди приемането на държавния бюджет, както и бюджетите на Държавното обществено осигуряване (ДОО) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за тази година, внесен от Министерския съвет.

Целта на законопроекта е да регулира процесите по събиране на приходи и разходи за 2025 г., като срокът не надвишава три месеца и спазва установените правила в Закона за публичните финанси, Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване.

Според чл. 87, ал. 1 от Закона за публичните финанси, ако до началото на бюджетната година държавният бюджет не бъде одобрен от Народното събрание, приходите ще се събират съгласно действието на съответните закони, а разходите и трансферите ще са в рамките на бюджетната стойност на предишната година, с размер, не надвишаващ събраните приходи, помощи и дарения. Тази разпоредба е в съответствие с фискалните правила и одобрените от Министерския съвет фискални цели.

Законопроектът включва разпоредби, позволяващи намаляване на лимитите за плащания в случай на недостатъчни приходи за покриване на разходите, приоритетно заплатени са разходите за заплати и социални помощи.

Законопроектът получи одобрение на първо четене от парламента на 9 януари с единодушието на 207 депутати. По време на дебатите, служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова посочи, че служебният кабинет е разработил законопроекта, тъй като внесените предложения за бюджетите за 2025 г. не са били разгледани.

Инициативата предвижда законова рамка, която да осигури плавното функциониране на държавата и местната власт, а също така да защити правата и законните интереси на гражданите, осигурявайки им правна сигурност относно изплащането на заплати, пенсии, социални помощи и данъчни облекчения.

След първото четене са внесени осем предложения за промени в законопроекта, които са публикувани на сайта на парламента.

В тях влиза предложението на депутата Йордан Цонев от „ДПС- Ново начало“ за постоянна нулева ставка на ДДС за хляба и брашното, както и удължаване на преференциалната ДДС ставка за ресторантите до края на 2025 г.

С друго предложение Цонев цели включването на нов параграф, осигуряващ финансиране за компенсации на небитови крайни клиенти заради високите цени на електричеството. Подобни предложения са внесени също от депутати от „ГЕРБ – СДС“, „БСП- Обединена левица“ и „Има такъв народ“.

Днешното заседание на бюджетната комисия ще обсъди също Законопроекта за промени в Закона за Българската народна банка (БНБ), внесен от Министерския съвет, както и Законопроекта за ратифициране на финансовото споразумение между България и Европейската инвестиционна банка относно проект „България – съфинансиране по Фондовете на ЕС 2021 – 2027 (СПЗ)“.

Целта на измененията в Закона за БНБ е постигане на правно съответствие с изискванията на Договора за функционирането на ЕС и независимостта на Централната банка във връзка с назначаването на служебен министър-председател.

Споразумението за финансиране на проект „България – съфинансиране по Фондовете на ЕС 2021 – 2027 (СПЗ)“ е подготвено с оглед текст от Закона за държавния бюджет за 2024 г. Съгласно документа, ЕИБ предоставя на България заем от 250 млн. евро, предназначен за осигуряване на необходимите средства за национален принос в проектите по оперативните програми.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук