Йорданка Белева, писателка и поетеса, сподели пред БТА, че основният акцент на днешното ѝ представяне в Народно читалище „Добри Войников-1856″ в Шумен е върху самото място и срещата, а не толкова върху нейните книги. Тя упомена, че се завръща в Шумен за първи път след 13 години. „Нямам предварителни информации или уговорки; ще се оставя на изненадата,“ отбеляза Белева.
На запитване от журналист на БТА дали ще представи свои произведения от прозата или поезията, Белева отговори, че според опита ѝ, публиката обикновено проявява по-голям интерес към прозата, отколкото към поезията. „Но Шумен е различен и мисля, че не е необходимо да правя такива уговорки. Планирам да чета и от двата жанра,“ добави тя.
Белева подчерта, че всеки автор има свои теми, които искрено усеща, и такива, които не му принадлежат. „Моите теми обикновено се фокусират върху маргиналните групи, невидимите хора, родовата памет и свързващата любов помежду хората,“ допълни тя.
Относно най-значимите стилови характеристики на художествените ѝ текстове, Белева посочи, че те включват подредбата на думите, играта между тях и взаимодействието помежду им. „Лично предпочитам разкази, които нямат явна случка, а разчитат единствено на езика,“ каза тя.
Кориците на книгите понякога представляват втори прочит и ключ към разбирането им, но често служат и като рецензия от художника за текста, който е прочел, обсъди Белева. Тя подчерта, че има късмета Иво Рафаилов да бъде не само художник на кориците на книгите ѝ, но и техен първи читател и редактор, на когото има доверие. „Не бих могла да посоча коя от неговите корици е най-красивата за моите книги; всички са ми еднакво скъпи. Дебютните ми творби с поезия и проза не блестят от гледна точка на оформление, понеже в стихосбирката аз съм и художник, а на първата ми книга с разкази просто разтегнаха една снимка,“ допълни тя.
Тя отбеляза, че интерактивността и ангажираността на публиката стават все по-значими по време на премиерите на книги. Това особено важи за срещите с детската аудитория, която понякога трудно успява да задържи вниманието си, уточни Белева. „Винаги съм предпочитала диалогична публика, която да не ми дава усещането, че съм сама в залата. Специално в Шумен винаги съм чувствала онова общностно изживяване сред хора, споделящи еднакви ценности. На Шумен като моето начало дължа много и в този град имам ценни приятелства от студентските си години,“ заключи тя.
Йорданка Белева е родена през 1977 година в Тервел. Завършила е „Българска филология“ в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ и е защитила докторска степен по сравнително библиотекознание, също така изследвайки информационния обмен между библиотеките на страните в Европа. Белева е печелила множество награди за своите стихотворения и проза на различни национални конкурси.
Народно читалище „Добри Войников-1856“ в Шумен организира на 4 април в залата „Сава Доброплодни“ литературна среща с писателката и поетесата Йорданка Белева. Издателство „Жанет 45“ представя осем български автори в София и в страната през първата половина на април. Сред участниците в столицата ще бъдат Димитър Кенаров, Здравка Евтимова, Людмила Балабанова, Любослава Трайкова, Теа Монева и Петя Кокудева, а извън столицата – Йорданка Белева (Шумен), Ина Иванова (Варна) и Петя Кокудева (Стара Загора).
В края на май 2024 година, Йорданка Белева спомена пред БТА, че заглавието на новата ѝ стихосбирка е „Централна емисия„, защото вярва, че всяка книга представлява централна емисия. „Тези стихотворения са моите ‘новини’, които искам да споделя с публиката,“ каза тя.