На 22 февруари, когато инвазията вече е решена, Путин свиква шепа олигарси на почти тайна среща, за да оцени въздействието на бъдещите санкции. Икономическата гвардия на президента – група мъже, чието бляскаво състояние зависи единствено от прищевките на руския президент. Кой кой е, обобщава „Венити Феър“.
Например Андрей Рюмин, чието състояние дори не фигурира в списъка на „Форбс“, но чийто електроенергиен холдинг „Розети“ контролира голяма част от производството и разпределението на електроенергия в санкционираната страна. Рюмин е един от санкционираните именно заради присъствието си на срещата.
Роман Абрамович, най-известният руски милиардер, попадна в списъка на засегнатите от санкциите на ЕС. Абрамович, който е лишен от директорския пост на футболния клуб „Челси“, започва да трупа огромното си състояние още в сянката на Борис Елцин, но разширението на списъка на санкциите не пощади никого.
Договорите му с Русия на Путин, с когото през последните години не е в добри отношения, по време на Световното първенство по футбол през 2018 г., както и фактът, че състоянието му набъбва с 12 млрд. евро през 2005 г. с покупко-продажба на държавна петролна компания, която е била изпълнена с подкупи и измами, признати от самия Абрамович пред лондонски съд, го сочат като един от съучастниците в схемата на Путин.
Абрамович, санкциониран и от Великобритания, където пребиваваше постоянно, е пример за това как с напредването на войната никой от олигарсите в постсоциалистическия период няма да бъде в безопасност за времето на агресията в Украйна. Все пак, изборът на санкционираните лица е закономерен.
Един от главните акционери, Герман Хан, чието състояние се оценява на 8 млрд. евро (според списъка на Forbes за 2021 г., откъдето идват и останалите оценки в тази статия), фигурира в последния списък със санкции, заедно с партньора си в Alfa Алексей Кузмичев (6,2 млрд. евро, с интереси и в телекомуникациите и банковото дело). Двамата се присъединяват към вече санкционираните Петр Авен и Михаил Фридман, известен в Испания като собственик на веригата супермаркети DIA. Авен , един от най-близките олигарси на Путин и Фридман, обвинен във финансиране на „вътрешния кръг на Путин“, подадоха оставки от постовете си в началото на март. Украинецът Фридман се обръща към служителите си, като нарича войната „трагедия“ както за Русия, така и за Украйна.
Санкциите засегнаха и един от „тихите хора“ на руските империи: Алексей Мордашов, най-богатият човек в Русия и един от 50-те най-богати в света, със състояние от 26,5 млрд. евро. Мордашов контролира стоманодобива и минното дело в голяма част от Русия. Мордашов е един от малцината, които не са натрупали състоянието си директно под закрилата на Елцин или Путин и до известна степен е смятан за един от основателите на режима. И един от малцината, които публично, по руската телевизия RBK, се обявиха срещу войната на Путин.
В други случаи връзката е още по-ясна: Димитри Конов, друг от санкционираните, е главен изпълнителен директор на „Сибур“ – голяма нефтохимическа компания, в която един от основните акционери е Кирил Шамалов ,също санкциониран. Той е не само син на Николай Шамалов, един от основните акционери на руската банка „Россия“ (структура, която също е засегната от санкциите) и голям довереник на Путин: той е и бивш зет на президента. Под опеката на руския лидер и след брака си с Катерина Тихонова, дъщерята на Путин, Кирил става най-младият милиардер в Русия. Фактът, че през 2015 г. с посредничеството на Шамалов „Сибур“ получи държавен заем в размер на около 1,5 млрд. евро, до голяма степен обяснява как е натрупал състоянието си.
И колко от санкционираните са го направили: ръководители на руски авиокомпании, магнати в сферата на суровините, торовете, петролопроводите и газопроводите, собственици на телекомуникационни и медийни компании, големите руски богаташи, които заедно контролират около 85 % от БВП на страната според европейски оценки, независимо от личното им състояние, всички те дължат позициите и властта си отчасти на Путин. Или най-малкото за техния мандат в тези сфери. Всички велики руснаци са запомнили в колективното си несъзнавано какво се е случило с най-богатия човек, който страната някога е произвеждала: Михаил Ходорковски. Нефтодобивникът става 16-ият най-богат човек в света до 2003 г., когато Путин решава да даде пример за него и за ръководената от него компания ЮКОС.
По-късно същата година той е арестуван, а компанията му е подложена на тормоз, който унищожава стойността на някога най-голямата петролна компания в Русия. Ходорковски прекарва осем години в сибирски затвор, а ЮКОС е ликвидиран и става част от „Роснефт“ – полудържавната петролна компания, управлявана понастоящем от Игор Сечин. Сечин започва работа като личен секретар на Путин, става заместник министър-председател на Русия между 2008 и 2012 г. (през четирите години, когато Путин напуска фронтовата линия на властта) и получава като награда една от най-големите петролни компании в света.
Днес неговата компания, която всъщност все още е държавна, той самия и синът му Иван Сечин също са сред санкционираните от Европа, САЩ и Великобритания. В почти всички случаи моделът е просто преплитане: неговото богатство и волята на Путин са неразделни нишки.
В списъка него влизат четирима от основните ръководители и акционери на Alfa Group – финансов конгломерат, който управлява активи на стойност над 100 млрд. евро. В Русия те контролират застрахователния пазар, голяма част от водоснабдителните услуги и различни финансови услуги. Извън страната, в мрежа, която се простира до данъчния рай Гибралтар, офиси в Люксембург и други територии, благоприятни за финансови операции.