Конституционен съд специалния прокурор
Снимката е илюстративна

Конституционният съд обяви за противоречащи на Основния закон част от промените, свързани със съдебната реформа.

За други текстове на направените от парламента конституционни промени не е събрано мнозинство, съобщава БНР.

В заседанието днес са участвали всички конституционни съдии.

Според съда противоконституционни са текстовете, с които Висшият съдебен съвет се разделя на два отделни съвета, ограничават се правомощията на главния прокурор и се въвежда механизъм за разследване на обвинител номер едно.

Така на практика се отменя цялата съдебна реформа.

Остават в сила промените, с които се променя редът за назначаване на служебно правителство, като президентът ще трябва да избира служебен министър-председател от списък с лица, заемащи висши публични длъжности, а кандидатът за служебен премиер ще предлага състава на служебния кабинет.

Остава и въведената възможност за народни представители да бъдат избирани кандидати, които имат двойно гражданство – българско и на друга държава, съобщава БНТ.

По отношение на текстовете за служебното правителство съдиите не са били единодушни. Съдиите Павлина Панова, Мариана Карагьозова-Финкова, Таня Райковска, Атанас Семов, Янаки Стоилов и Соня Янкулова приемат, че тези промени са противоконституционни.

Съдиите Константин Пенчев, Филип Димитров, Надежда Джелепова, Красимир Влахов, Борислав Белазелков и Десислава Атанасова приемат, че тези промени не са противоконституционни.

Решението е подписано с особено мнение от съдиите Борислав Белазелков и Десислава Атанасова по чл. 23; от съдиите Константин Пенчев, Борислав Белазелков и Десислава Атанасова по чл. 84, т. 16, чл. 126, ал. 2 и 3, чл. 129, чл. 130 (с изключение на ал. 4 за съдия Константин Пенчев), чл. 130а, чл. 130б, чл. 130в, чл. 133; от съдиите Борислав Белазелков и Десислава Атанасова по чл. 150, ал. 3 от Конституцията.

Делото бе образувано по искане на президента на Република България и на 48 народни представители от 49-ото Народно събрание за установяване на противоконституционност на промените в Конституцията, въведени със Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук