Единодушно несъгласие – така може да се обобщи провелият се днес Консултативен съвет за национална сигурност, свикан от президента Румен Радев. Той описа разговорите на заседанието като „разминаване в позициите“ за ефективността на антикорупционната комисия КПКОНПИ, реалния контрол от страна на парламента върху действията й и разминаване в становищата по отношение на нормативната база.
„Нямах намерение да свиквам този КСНС. Помните, че преди година и половина изразих ясно своите резерви, предложих ясни принципни механизми, които бяха отхвърлени от управляващото мнозинство. Наложих вето на антикорупционния закон. До момента обаче срещам съпротива. Предупредих, че ако това не се случи разпадът ще продължи. Предупредих и политическите партии да се чистят от корумпирани кадри, ако искат да се видят на политическия хоризонт”, отбеляза на пресконференция държавният глава.
КСНС завърши без единно становище на участниците и без подписана заключителна декларация. Причината е, че предложенията на Румен Радев за промени в съществуващия антикорупционен закон или изцяло нов такъв са били отхвърлени от управляващите.
Сред предложенията на президента е било и създаване на анкетна комисия, която да разследва обстоятелствата около скандала с евтините апартаменти на властта, но и това е било отхвърлено.
Единсвеният участник в заседанието, подкрепил държавния глава била председателката на БСП Корнелия Нинова. Това съобщи самата тя на излизане от президентството.
Самата тя влезе на заседанието с три предложения. Те също са били отхвърлени, а по думите й представителите на управляващите на заседанието са демонстрирали „бранене на статуквото със зъби и нокти“.
„Тази декларация, само аз я подкрепих, другите я отхвърлиха и затова нямаме обща декларация. Със следните аргументи. В декларацията пишеше, че корупцията е огромен проблем, че държавата бездейства. Президентът предложи промени в закона или нов закон, анкетна комисия, която да разследва засегнатите от Апартаментгейт и т.нат. Всичко това беше отхвърлено от премиера и от управляващите и не се стигана до декларация“, каза Нинова.
Лидерът на социалистите каза и, че на заседанието са се чули обвинения към медиите, че разкритията около скандала с апартаментите са плод на целенасочени атаки.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова съобщи след заседанието, че предложенията на президента не са били предоставени на участниците в КСНС преди заседанието, а директно на него.
„Ние не отричаме, че има проблем, категорично смятаме, че сме показали политическа воля и морал по отношение на действия, които предприемаме и преди да се произнесли компетентните институции. Но за съжаление предложеният текст за декларация беше с внушения и заключения, които не кореспондират наистина с реалностите, които по-скоро отговарят на нечии политически интереси“, каза председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова.
Дариткова беше категорична, че нямало да се явят на този КСНС, ако имали намерение да бламират президента, защото има ясно изискване за кворум, който зависи от присъствието на управляващото мнозинство.
Председателят на „Воля“ Веселин Марешки пък определи заседанието като ПР на БСП.
„На практика резултат нямаше, защото беше направен грандиозен опит президентската институция да бъде употребена като ПР-фирма на БСП самият президент като личен ПР-консултант на Корнелия Нинова и това на практика не доведе до никакви съществени резултати“, заяви лидерът на ВОЛЯ Веселин Марешки.
Парадоксално заседанието започна без представители на КПКОНПИ след като миналата седмица държавният глава оттегли политическото си доверие от председателя й Пламен Георгиев.
От изявлението на председателя на БСП Корнелия Нинова стана ясно, че президентът не е изпратил покана и на зам.-председателя на антикорупционната комисия.