Заседание на КСНС

Консултативният съвет за национална сигурност, свикан от президента, след 5-часови дебати стигна до два извода, които са известни на всички – че българската армия има все повече проблеми и че са нужни мерки срещу религиозната радикализация в страната. Констатацията за състоянието на въоръжените ни сили е доста сходна с направената на КСНС през май миналата година, а подобрение в състоянието на армията през изминалото оттогава време не се усеща. Причината за упадъка – недостатъчно финансиране – остава същата.

Заради остаряла техника и недокомплектованост българската армия изпълнява само част от задачите си, и то в ограничен обем, се казва в изявлението на президента след заседанието. Това е един от обсъдените проблеми, заради който ще се ускорят усилията за модернизация. По призива на Радев е „време за дела, а не за обещания“, тъй като в противен случай ще се наливат средства в морално остаряла техника. В следващите месеци ще бъдат променяни стратегически документи, за да се увеличат инвестициите в сектора и да се изпълни обещанието до 2024 г. разходите за отбрана да бъдат до 2% от брутния вътрешен продукт. Ще бъдат извършени следните промени, според изявлението на президента:

„1. Актуализиране на „Средносрочна бюджетна прогноза за периода 2019-2021 г. в съответствие с поетите ангажименти в „Национален план за повишаване на разходите за отбрана на 2% от БВП на Република България до 2024 г“. Срок – октомври 2018 г. Ако това не стане, продължаваме да излагаме на риск и без това тревожната тенденция за отлив от Въоръжените сили, недокомплект, невъзможност за поддържане на техниката и водене на нормална бойна подготовка. Така че тази актуализация и съгласието на българското правителство да я разгледа е важно условие за бъдещето на Въоръжените ни сили;

2. Преразглеждане на плановете на Министерство на отбраната за преодоляване недостига от личен състав и набелязване на нови конкретни мерки – септември 2018;

3. Ускоряване на процесите по внасяне на Проектите за инвестиционен разход и тяхното съгласуване от Министерски съвет с последващо приемане от Народното събрание – юни 2018;

4. Разработване на финансово осигурен план за възстановяване на техниката и въоръжението и осигуряване на жизнения им цикъл до снемане от въоръжение – септември 2018″.

5. Законодателната и изпълнителната власт да обединят усилията си по привеждане в изпълнение на поетите ангажименти по т. 1 от заседанието на КСНС, проведено на 30. 05. 2017 г. – септември 2018 г. Тази последна точка касае най-вече осъвременяване на Закона за вероизповеданията, което да гарантира защита на традиционните български вероизповедания, ангажирани съответно на държавата и недопускане радикализация на религиозна основа.

Призовавам институциите да се отнесат отговорно към проблемите на Въоръжените сили и към сигурността на българските граждани. Призовавам за делово и отговорно отношение към нашите съюзници.

Виждате, обстановката е такава, че времето за обещания и декларации изтече.

Дела трябват!

Въвеждането на контрол върху финансирането на религиите и учебната програма на средните религиозни училища у нас бе част от решенията на съвета от 30 май миналата година. Законодателните промен в тази насока продължават да се бавят. Позицията на президента е, че държавата трябва да осигури адекватно финансиране на вероизповеданията в страната.

ГЕРБ и БСП дадоха различни интерпретации за това как е протекъл днешният Консултативен съвет за национална сигурност. Цветан Цветанов заяви, че основен проблемен момент е била антиевропейската и антинатовска позиция, проличала в предложения от президентството проект за становище на КСНС .

„Много бих искал президентската институция да представи становището, около което трябваше да дискутираме и да се забавим толкова дълго време. Ако ви бъде представено черновата на становището, ще видите, че действително сме прави в изводите, които сме правили чисто политически и предположенията, които могат да бъдат направени, че президентската институция с неговия екип и това, което ни представиха като становище… ако го видите, ще се убедите, че трябваше само да излезем и да кажем пред вас, че започваме стъпки за излизане от ЕС и НАТО“, каза пред медиите след заседанието на КСНС лидерът на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов.

Все пак, според Цветанов, било хубаво, че били проявени „разум и спонтанност“ от страна на външния министър, и други участници в срещата. Той похвали „изключително подготвената евроатлантическа позиция“ на ДПС. Цветанов каза, че екземплярите, които им били дадени, били събрани от администрацията на президентството. „И всъщност президентът усети, че имаме огромен проблем, ако излезем и говорим по тази тема, по този начин”, каза Цветанов. Той допълни, че около ½ от уводната част била съкратена, а тя била „изцяло с послания за започване излизане от ЕС”.

„Текстовете бяха с подобни изводи, които могат да бъдат направени. Ние държахме да отпаднат всички тези уводни части от становището, защото ако бяхме излезли с тази позиция, която беше подготвена от експертизата и експертите в президентството и лично от президента, който ги предложи за обсъждане, трябва да ви кажа, че ние просто щяхме да излезем от Консултативния съвет”, заяви Цветанов.

В тези думи, според него е имало „тревожност и непоследователност в заявените позиции години наред след приемането ни е НАТО и ЕС. Ние искаме да останем в ЕС, искаме да бъдем в НАТО и искаме да бъдем достойни членове, с което да си гарантираме и националната сигурност и защитата на България и да бъдем част от този съюз, заяви Цветанов, според когото имало и емоционални реакции.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова каза, че не е имало изказване за излизането от НАТО и ЕС в никакъв случай.

„Това не е чернова, винаги на КСНС президента дава проект за декларация след дискусията. В началото на тази декларация беше направен много подробен, детайлен и дълъг анализ на ситуация в света, в Близкия изток, на Балканите. Обща информация за конфликтните места, за противоречията, т.е. познатата информация и беше много дълго – около 3-4 страници декларация. И затова с корекции с предложения се ориентирахме към нейното съкращаване и най-вече към извеждане на решенията. Не толкова описание на конфликтите и на ситуацията, защото ние всички ги знаем и вие ги знаете къде са те, да си спестим разказвателния характер на декларацията и да приемем решенията”, каза тя.

Според Нинова е имало съвсем спокоен разговор кое да остане, кое да отпадне, просто поправка в текстове.

В опит за светкавично опровержение на думите на зам.-председателя на ПП ГЕРБ Цветан Цветанов, пресслужбата на президентството публикува на сайта пълния текст на първоначалното предложение за позиция на КСНС.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук