хеликоптер
Този медицински хеликоптер няма да го наемаме.

След дълги години чакане България най-сетне ще има медицински хеликоптер. Шест такива, за 135 млн. лева, ще бъдат купени от държавата. Сделката е с пряко договаряне с „Леонардо“ – компанията, която беше кандидатствала при първата обществена поръчка за въздушни линейки, съобщи bTV.

Обществената поръчка обаче пропадна заради по-висока от максималната зададена от Министерството на здравеопазването стойност.

В цената, която е по-висока от първоначално предложената, освен машините, е включена и апаратура, и обучение.

„Това е борба от 10 години. Ние можем не един, а 101 да си купим, но трябва да изградим система за спешна медицинска помощ по въздух (HEMS) в България и когато я има, тогава тя би свършила някаква работа“, заяви инж. Мариян Боновски.

Според него, за да изградим системата, трябва да знаем в момента, в който се случи инцидент, на кого трябва да се обадим, кой ще реагира. Той уточни, че в световен мащаб системата HEMS е нещо, което дава възможност в рамките на 30 минути хеликоптерът да стигне донякъде и на още 30 минути той да го закара до болницата, а в ЕС това става за 8-12 мин.

„Със самата машина не можем да направим нищо – по простата причина, че трябва първо да се изгради самата система – да има площадки. В България към този момент няма нито една лицензирана такава“, категоричен е инж. Боновски пред Bulgaria ON AIR.

„Планинското спасяване е много малка част от HEMS-а. Този, който се е загубил в планината, въобще

не е работа на медицинския хеликоптер.

Той е спешна медицинска помощ, който при случай на пострадал отива, оказва му първа медицинска помощ и го закарва в най-близката подходяща болница, но първо трябва да се помисли кои болници могат да приемат такива хеликоптери“, отбеляза инж. Боновски.

Специалистът обясни за уред, който, поставен в хеликоптер, в рамките на 20 км локализира с точност до 3 метра пострадал човек по неговия телефон, но телефонът трябва да е включен, дори и да няма обхват.

В медицинските хеликептери ще има двама пилоти и двама медици. Според генералният директор на Държавния авиационен оператор ген.-майор Златко Златев вдигането на хеликоптерите трябва да случва с позвъняване на 112.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

1 коментар

  1. Сега и да те закарат с хеликоптера бързо до болницата, там на рецепцията или няма никой, или пък може да откажат да те приемат и да те препратят в друга болница. Тук организацията е в пълен разпад. Това няма как да заработи. Лекарите са се превърнали в цинични търгаши, няма кой да се бори за човешки живот.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук