народно събрание, парламент, управляващи, опозиция

Замалко за втори пореден ден пленарното заседание да се провали заради липса на кворум. ГЕРБ и „Обединени патриоти”, дори с подкрепата на народните представители от „Воля” събраха едва 116 от необходимите за започване на заседанието 121 депутати в зала.

При второ повикване се регистрираха и депутатите от ДПС, но с условието днес да не се гледат промените в Закона за местното самоуправление. За да има заседание, ГЕРБ угодиха на ДПС и отложиха дебата.

Отсъствието на депутатите си председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов оправда със софийския трафик, пътувания в чужбина и здравословни проблеми. По негови думи кворум можело да има и без ДПС.

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ обаче не пропусна да направи забележка по повод кворума:

„Управляващото мнозинство не може да осигури кворум в зала. Кворумът в Народното събрание се осигурява от опозицията – това е криза“.

Карадайъ обърна внимание и на отпадналото от дневния ред на депутатите, по настояване на ДПС, предложение за промени в Закона за местното самоуправление и местна администрация, за което от партията изразиха редица съображения.

„Нещо повече – конструктивните действия на опозицията определят и дневния ред в Народното събрание. Това е един знак за вътрешна криза в управляващите“, смята Карадайъ.

Карадайъ констатира, че е нужна „реанимация на държавността”.

ЛИДЕРСКА СРЕЩА

Едновременно с началото на заседанието на Народното събрание започна неформална среща на председателите на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов и ПГ на „Обединени патриоти” Волен Сидеров в стаята на малкия коалиционен партньор.

кворум, Цветанов, Сидеров

На срещата, която беше закрита за медиите, двамата са обсъждали оттеглените от дневния ред на парламента промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация, както и други нормативни актове.

Цветанов обяви, че през следващата седмица ще бъдат поканени представители на МВР и Националното сдружение на общините в България, които да разговарят с експерти от ДПС за всички текстове на законопроекта, по които движението изразява своите тревоги.

Самият Волен Сидеров определи срещата между двамата като „импровизиран Коалиционен съвет“, тъй като такъв не се е провел този понеделник и призова отлагането на законопроекта да бъде разглеждано като сделка за осигуряване на кворума.

„Отлагането на тези законопроекти води до тяхното подобряване. В крайна сметка продуктът ще бъде по-добър“, аргументира се Сидеров.

Все пак от управляващата коалиция заявиха, че в текстовете няма повод за притеснение.

Оттеглените промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация предвиждат общините да имат възможност за изграждане на специални звена за контрол, свързани с опазване на обществения ред, опазване на общинското имущество, организацията на движението в населените места и други дейности.

ЗАСЕДАНИЕТО

След 15-минутно закъснение на началото на заседанието и промяна в дневния ред, започна обсъждането на промените в Закона за Лекарствените продукти в хуманната медицина.

На второ четене народните представители гласуваха да се наблюдават всички лекарствени продукти, включени в Позитивния лекарствен списък, а износът им да бъде ограничаван при липсата или недостига им на територията на страната.

Предвижда се създаване на Експертен съвет към Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ), който да изготвя списък с лекарствени продукти, за които може да се ограничава износът.

Новите текстове въвеждат изискване Изпълнителната агенция по лекарствата да изгради специализирана електронна система за събиране и анализиране на информация за липса и недостиг на лекарствени продукти

Срещу измененията се обявиха от БСП с мотива, че информационната система все още не е създадена и не е ясно дали ще заработи.

Георги Михайлов от БСП обоснова решението на социалистите да не подкрепят промените в закона:

„Изключително важен е законът, изключително сериозен, но той почива на един балон, който в момента се надува. Сега от тук да започнем да чакаме създаването на системата и след това да видим дали тя работи или не, в чий интерес е всичко това и какъв ви е ефектът от целия законопроект?“

кворум, Дариткова
на снимката: Председателят на Комисията по здравеопазване в НС Даниела Дариткова

Председателят на Здравната парламентарна комисия и депутат от ГЕРБ Даниела Дариткова упрекна левицата:

„Вчерашното ви решение да не се регистрирате в зала и днешното заявление ми дава основание да имам сериозни съмнения, че вие закриляте реекспорта на медикаменти в България, който оставя българските граждани без лекарства. Аз съм удивена защото вие в комисия подкрепихте голяма част от текстовете на закона“.

Дариткова защити създаването на специализирана електронна система в рамките на закона, а не в последваща наредба на Здравното министерство и обясни, че тя ще проследява и анализира лекарствените продукти, включени в позитивния лекарствен списък и ще се администрира и поддържа от Изпълнителната агенция по лекарствата.

ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ

След като приключиха обсъжданията по Закона за лекарствата, започна редовният парламентарен контрол. Пръв на депутатските въпроси отговаря министърът на отбраната Красимир Каракачанов. Той отново засегна болезнената тема за новите изтребители, като за пореден път повтори, че „България ще се спре на най-добрата оферта за закупуване на изтребители и не може да се говори за лобизъм”.

кворум, Каракачанов
на снимката: Министърът на отбраната Красимир Каракачанов

По негови думи крайният срок за подаване на офертите изтича в 12:00 часа в понеделник.

„Аз лобирам за едно – за българската армия и за нейните бойни способности. За нищо друго не лобирам. Както се казва, това, което е добре за армията, значи е добре и за България. Няма никакъв лобизъм. Когато има покана към Министерство на отбраната, ти не можеш да приемеш една покана, да откажеш друга. Това би било лобизъм, ако подбираш поканите. От друга страна какво означава, че по време на подобни процедури ние не трябва да поддържаме отношения с тези държави. Ами за самолетите са 4 държави, за бронираната машина 4-5 различни, за корабите ще бъдат 7 или 8. Това означава ли, че ние с половината Европейски съюз и НАТО в рамките на половин година, докато текат процедурите, че може и повече, не дай си Боже, ние да не поддържаме контакти с никого. Така че няма лобизъм“, заяви Красимир Каракачанов.

Втори зад парламентарната трибуна застана министърът на здравеопазването Кирил Ананиев. Той засегна въпроса за родилната помощ и нарастващия брой на ражданията със секцио. По негови думи е необходима сериозна дискусия по този въпрос.

Здравният министър потвърди данните, че почти половината бебета у нас се раждат оперативно. Според изнесените числа 45.9 на сто от ражданията са със секцио през 2017 г., докато през 2007 г. този дял е бил 28.4 на сто.

ПОРЕДНИ НАПАДКИ

Парламентарният ден завърши с поредна порция нападки между управляващите в лицето на ГЕРБ и опозицията в лицето на БСП.

Този път спора започна председателят на левицата Корнелия Нинова, която в декларация, прочетена от парламентарната трибуна, обвини управляващите за икономическото състояние в страната.

кворум, Нинова
на снимката: Председателят на БСП Корнелия Нинова

Тя обяви новата здравна реформа за здравен геноцид, изрази притеснения, че 1.5 млн. възрастни хора у нас живеят под прага на бедността, и прогнозира ценови шок заради поскъпването на природния газ. Тя отново говори за паралелната държава, за кандидата за купувач на ЧЕЗ Гинка Върбакова, зад която седели други лица, както и за концесията на летище София, която БСП щяла да разтрогне, ако народът й даде доверие.

„Този модел на разграбване на държавата трябва да се смени. Вече не е въпросът една партия да стане, а друга да седне във властта. Да сменим модела! Да мислим преди всичко за България. Да търсим единение за промяна, което минава през промяна на управляващото мнозинство“, призова Корнелия Нинова.

В отговор депутатът от ГЕРБ Спас Гърневски определи думите на Нинова като „отрова”, а поведението и за нагло.

 „Отивате при народа и ще правите промяна на системата. Че вие сте сценаристи и режисьори на системата. Вас трябва да смените“, обърна се Гърневски към БСП.

На заявленията на Нинова, че системата има нужда от промяна, той отговори, че тя е променена откакто ГЕРБ са на власт.

Накрая прогнозира, че когато бъде успешно изпълнена управленската програма на кабинета, БСП вече няма да я има. И отправи призив към социалистите да ходят на работа в парламента с думите: „Сядайте си на задните части и работете за народа.“

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук