КЗК включва пазара на плодове и зеленчуци в секторния анализ на храните

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) стартира процес за включване на сектора плодове и зеленчуци в анализ на хранителния сектор, обявиха от пресцентъра на комисията. Това решениe беше взето след среща между ръководството на КЗК и представители на Национална браншова камара „Плодове и зеленчуци“ (БКПЗ), свикана в отговор на сигнал от камарата за разширяване на обхвата на анализа с проучване на търговията с плодове и зеленчуци.

Според съобщението от браншовата организация, необходима е цялостна и детайлна оценка на пазара, за да се определи състоянието на конкурентната среда и, ако е необходимо, да се предложат мерки за нейното подобряване.

От КЗК уточняват, че в изпълнение на приоритетите за националния орган по конкуренция за 2026 г. задълбоченото проучване в сектора на храните продължава в три основни области – наблюдение на ценовата политика и конкурентното поведение на участниците на пазара, анализ на производството, преработката и търговията с мляко и млечни продукти, и контрол върху концентрациите в сектора; както и изследване на структурата на дребната търговия в региони с ниска покупателна способност. По искане на БКПЗ анализът ще бъде разширен, за да включи и търговията с плодове и зеленчуци.

БКПЗ приветства избрания от КЗК подход и подкрепя усилията за обективна оценка на конкурентната среда в аграрния сектор в България. Представителите на бранша подчертават, че производството на плодове и зеленчуци е изправено пред значителни предизвикателства, сред които трудности при реализиране на българската продукция на вътрешния пазар поради силна конкуренция от страна на ЕС и световния пазар, натиск от внос на стоки от трети страни с по-ниски стандарти и постоянни усилия за финансиране на национално и европейско ниво.

От пресцентъра добавиха, че по време на срещата бяха обсъдени конкретни проблеми на пазара, включително подвеждаща маркировка относно произхода, ценови дъмпинг, логистични затруднения и ограничения за достъп до пазара, концентрация при изкупуването и рискове от неконтролируеми практики, ниска прозрачност на пазара и прехвърляне на търговските рискове.

Според съобщението, ако бъдат установени факти, свързани с накърняване на конкуренцията, като нелоялни търговски практики, злоупотреба с господстващо положение или забранени споразумения, КЗК ще се самосезира и ще инициира съответните производства.

БТА напомня, че миналата седмица председателят на КЗК Росен Карадимов, по време на заседание в парламента, заяви, че анализът на храните, който служи за основа на ценовия анализ, разкрива сериозни структурни аномалии на пазара на селскостопанските стоки в България.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук