Исмаил Хания
Лидерът на палестинското движение "Хамас" Исмаил Хания говори пред журналисти след среща с египетски представители в дипломатическата мисия на Кайро в Газа, 10 февруари 2006 г. Снимка: АП/Adel Hana/БТА

Политическият лидер на Хамас Исмаил Хания е убит. Това потвърдиха от радикалната палестинска групировка.

По данни на Хамас Хания е ликвидиран след участие в церемонията по встъпване в длъжност на новия ирански президент Масуд Пезешкиан, който положи клетва във вторник.

Кой е Исмаил Хания?

Според информацията е атакувана резиденцията на Хания в Техеран. Иран вече заяви, че разследва „покушението“ срещу Хания и скоро се очакват резултати.

Исмаил Хания е лидер на палестинската групировка Хамас от 2017 година. През есента на миналата година групировката проведе безпрецедентна атака на територията на Израел. Стотици бяха убити, а други – отвлечени. След този инцидент израелските сили за сигурност влязоха на територията на Ивицата Газа.

Хания беше министър-председател на Палестинската автономия. За да осигури правителство на единството между Хамас и „Фатах“, през 2007 година подаде оставка.

Хания е бил убит в иранскaта столица Техеран, предаде Ройтерс, като се позова на изявление на палестинската ислямистка групировка.

В текста се посочва, че Хания е бил убит при „вероломно ционистко нападение срещу резиденцията му в Техеран“.

Иранският Корпус на гвардейците на Ислямската революция (КГИР) също разпространи информацията, че Хания е бил убит, предадоха ирански държавни медии.

Хания вчера присъства на церемонията по полагане на клетва от новия президент на Иран Масуд Пезешкиан.

Рано тази сутрин резиденцията на Исмаил Хания в Техеран беше поразена, в резултат на което той и един от телохранителите му загинаха мъченически. Причината се разследва и ще бъде обявена скоро“, пише в изявлението на КГИР.

Убийството на Исмаил Хания е „страхлив акт, който няма да остане ненаказан“, заяви заместник-председателят на политическото крило на „Хамас“ Муса Абу Марзук пред телевизия „Ал Акса“.

Кой е Исмаил Хания?

Роден в бежански лагер в Газа през 1963 г., Хания играе ключова роля в Хамас от самото създаване на организацията.

Той е бил задържан в Израел няколко пъти и в един момент е бил експулсиран в Южен Ливан за шест месеца.

През 2003 г. той оцеля при опит за убийство, планирано от Израел, заедно с основателя на Хамас.

Три години по-късно той беше за кратко палестински министър-председател, след като Хамас спечели изборите – но година по-късно последва жесток разрив между Хамас и другата основна палестинска фракция, Фатах.

Широко смятан за прагматик, Хания поддържаше добри отношения с други съперничещи палестински групи.

Той беше избран за ръководител на политическото бюро на Хамас през 2017 г. През последните години той живееше в изгнание, движейки се между Турция, Иран и Катар.

Той играеше ключова роля в преговорите за споразумение за прекратяване на огъня в Газа макар и укривайки се заедно с група лидери от Хамас, с които той не се връща в Газа.

Докато Хания беше лидер на Хамас в Газа, Израел обвини ръководния му екип, че помага за отклоняването на хуманитарна помощ към военното крило на групировката, обвинение, което Хамас отрече.

Хания имаше важна роля в изграждането на бойния капацитет на Хамас, отчасти чрез поддържане на отношенията с Иран. През 2022 г. Хания каза пред Ал Джазира, че Хамас е получил 70 милиона долара военна помощ от Иран, припомня The Guardian.

Когато напусна Газа през 2017 г., Хания беше наследен от Синвар, хардлайнер, който прекара повече от две десетилетия в израелски затвори и когото Хания приветства обратно в Газа през 2011 г. след размяна на затворници.

През 2018 г. Държавният департамент на САЩ определи Хания за терорист, като каза, че е бил „привърженик на въоръжената борба, включително срещу цивилни“ и че дейностите на Хамас са отговорни за „приблизително 17 американски живота, отнети по време на терористични атаки“.

Трима от синовете на Хания – Хазем, Амир и Мохамад – бяха убити в Газа на 10 април, когато израелски въздушен удар порази колата, в която се намираха. Хания също загуби четирима от внуците си, три момичета и едно момче, при атаката.

По това време лидерът на Хамас каза, че нападението няма да промени исканията на групата за постоянно прекратяване на огъня и връщане на разселените палестинци от домовете им в текущите преговори с посредничеството на Доха и Вашингтон.

„Целият наш народ и всички семейства в Газа са платили висока цена в кръв и аз съм един от тях“, заявява тогава Хания.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук