Миграцията беше основната тема по време на първия ден от Срещата на върха на лидерите от ЕС и Африканския съюз в Кот д’Ивоар. Взето бе решение за създаване на план за връщане на африкански мигранти, достигнали до Либия, обратно в родните им държави. Очаква се мерките да обхванат повече от 15 000 африканци, които в момента се намират на либийска територия.
„Последните доклади за отношението към африканците, особено младите хора, от страна на контрабандисти и трафиканти, са ужасяващи. Повече от 5 000 души загубиха живота си в Средиземно море през 2016г. Не можем да приемем това. Не можем да се приемем и взаимните обвинения, които си отправят Африка и Европа. Нужни са общи решения и засилено сътрудничество, за да спасим животи, да защитим хората и да им осигурим достоен живот”, коментира председателят на Европейския съвет Доналд Туск.
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че държавните глави на Либия, Франция, Германия, Чад, Нигер и на други страни са решили да се провеждат спешни операции за преместването на мигрантите от Либия към местата, от които са дошли.
ЕС, Африканският съюз и ООН също договориха и създаването на експертна група за по-добра закрила на мигрантите. Трите структури заявиха, че групата ще действа в тясна координация с либийските власти и ще бъде част от продължаващите усилия за разбиване на мрежите за трафик на хора и престъпна дейност.
„Отвратителните снимки на мигранти, продавани в Либия, ни напомнят, че трябва да действаме бързо. Миграцията представлява трудности, но и възможност, що се отнася до развитие, предлагане на достойна работа и по-силно сътрудничество“, заяви Антонио Гутериш, генерален секретар на ООН.
В момента Либия играе ролята на отправна точка за повечето африкански мигранти, които се опитват да достигнат до Европа. Много от тях загиват по пътя към Стария континент и стават жертви на каналджии. По-рано този месец наяве излязоха много случаи на насилие над бежанците по време на пътя им от Африка към Европа.