Световната организация, която извършва наблюдение над химическите оръжия, заяви, че при атаката в Северна Сирия през април е бил използван забраненият невропаралитичен газ зарин, съобщава „Ройтерс“, като се позовава на свои източници.
Докладът е бил разпространен сред членовете на Организацията за забрана на химическите оръжия в Хага, но още не е публикуван.
Атаката от 4-ти април в сирийския град Ханшейхун в северната част на провинция Идлиб, при която загинаха десетки, е най-смъртоносната през последните 3 години на гражданската война, която се води от 2011-та. Тя предизвика американските ракетни удари срещу сирийската военно-въздушна база, използвана при нанасянето на ударите според Вашингтон.
Британският външен министър Борис Джонсън заяви, че вярва, че правителството на сирийския президент Башар Асад стои зад атаката. Същата е позицията и на западните разузнавателни агенции, но Дамаск категорично отрича.
Резултатите от разследването на ООН и Организацията за забрана на химическите оръжия, известно катo Общ механизъм за разследване (англ. Joint Investigative Mechanism, JIM), ще покажат кой стои зад атаката.
По-рано, механизмът установи, че сирийските правителствени сили са отговорни за три нападения с хлор между 2014-та и 2015-та, както и че милициите на ИД са използвали иприт.