Планира се с инвестиране на над 1 милион лева да се преобрази хижа „Бонсови поляни“ и околността в Люлин планина в рамките на следващите десет години. Усилията за развитие на туризма тук биха помогнали за разтоварване на натовареността на Витоша, особено в уикендите. „Ключово е създаването на адекватна техническа и туристическа инфраструктура, нови пътеки, както и почистването и маркирането на съществуващите в планината“, коментира в интервю за БТА Иван Попов – инициатор на проекта и собственик на хижата, който също е председател на туристическо дружество „Манастирска Кория“.
Той подчерта, че хижата и нейното обкръжение са особено привлекателни за деца и за техните първи контакти с природната среда.
Иван Попов уточни, че през първоначалния период от пет години ще използва свои средства, предназначени за реставрация на разрушени сгради, обновление на легловата база на хижата, ремонт на покриви, модернизиране на кухнята, управление на отпадъците и подобряване на водоснабдителната система, както и обновяване и поставяне на нова маркировка в планината. Целта е в тези пет години около хижата да се изградят въжена градина за деца, детско горско училище и обучителен център в сътрудничество с Българския туристически съюз. Останалата част от средствата ще бъде инвестирана в подобряване на Люлин планина и местността Манастирска кория, където се намира хижата „Бонсови поляни“. Членовете на туристическото дружество „Манастирска Кория“ също ще играят важна роля в реализацията на тези инициативи.
Почивка през зимата и лятото
През уикендите хижата се посещава от между 500 и 1000 туристи всяка година. Към момента хижата разполага с 22 легла, но увеличаване на капацитета е предвидено чак след построяването на още две санитарни помещения, обясни Иван Попов.
В плановете през първите пет години от инвестицията е и облагородяването на пространството около хижата, където ще могат да се организират палаткови лагери. За любителите на такъв тип отдих ще бъде осигурен отделен санитарен възел и достъп до собствена чешма.
В момента водоснабдяването на хижата става чрез каптаж. Един от основните проблеми е, че в течение на четири до пет месеца в годината няма вода и се разчита на водоноски. През определени месеци разходите за вода достигат хиляди левове, отбеляза стопанинът на хижата. Планът за първия етап предвижда реализиране на сондаж, за който инвестицията ще надвиши 10 000 лева.
Целта е оптимизиране на разходите, за да може хижата да осигури средства за реинвестиции, добави Иван Попов.
В момента цената на нощувка в хижата е 30 лева на легло с общ санитарен възел, а 85 лева за самостоятелна стая с баня и тоалетна.
Достъпът до хижата може да стане и с градски транспорт – линии 103 и 803, като автобусите спират на около 150 метра от нея.
Вторият етап на проекта предвижда свързване на прилежащи сгради – съществуваща допълнителна постройка към хижата, за която трябва да се построи външно стълбище, заедно с други дейности по интериора и екстериора.
Новите възможности
Сериозният потенциал на хижата ще може да се реализира напълно след усилията за подобряване на туристическата инфраструктура в планината, отбеляза собственикът. Предстоят действия за маркировки на пешеходните маршрути, изграждане на места за отдих, беседки и чешми. След инвестициите, планирани през първите пет години, сме убедени, че ще можем да реинвестираме и продължим да разширяваме вложенията, допълни Иван Попов.
Дългосрочната визия
Инвестиционният проект вече е подаден в Българския туристически съюз с искане хижата, стопанисвана с временен договор, да премине към дългосрочен контракт, като това е съществено за развитието на подобно място, според собственикът. Иван Попов има опит с управлението на хижа „Ловна“ в Рила, където е бил ангажиран седем години.
Развитието на планинския туризъм в столицата
Според собственикът на хижа „Бонсови поляни“, предпоставка за развитие на Витоша планина е подобряването на техническата инфраструктура, което изисква значителни капиталовложения и време. Облагородяването на Люлин, Плана и Лозен пък би позволило на Витоша да „отдъхне“ от тълпите туристи по време на уикендите.
Сред проблемите на планинския туризъм са бездомните кучета и управлението на отпадъците. В момента, собственикът на хижата, използвайки собствени средства, е кастрирал безстопанствените кучета в района, но това не е трайно решение, особено за планински местности край вилните зони. Според него, до момента няма регистрирани инциденти с бездомни кучета.
Проблемите с битовите отпадъци също са грижа на стопанина, който всеки ден, след като ги разделя, сам ги изнася до контейнерите, тъй като сметоизвозването не се извършва, въпреки че се плащат такси за събиране на отпадъците.
Съгласно близостта на местността до столицата, наличието на подходящ терен, нарастващият интерес и фактът, че Люлин планина не е защитена територия, има потенциал за развитие на мото туризъм с входна такса „горска винетка“, което в момента е искане.