Еманюел Макрон

Ако разгледате Telegram на почти всеки от френската политическа орбита ще забележите, че законодатели, членове на кабинета и президентски съветници ползват активно платформата. Приложението за криптирани съобщения се използва много често в политическите и медийни среди – включително от самия френски президент Еманюел Макрон.

Макрон е потребител на Telegram от първите дни на първата си президентска кампания. Почти десетилетие по-късно, приложението продължава да се използва широко както от членове на кабинета, така и от политически служители от всякакъв ранг и партии, особено в кръговете, подкрепящи Макрон.

Павел Дуров, роденият в Русия основател и главен изпълнителен директор на Telegram, беше неочаквано арестуван при кацане във Франция в събота вечерта. Точната причина за ареста му все още не е съобщена.

Арестът на основателя беше критикуван от самопровъзгласилите се защитници на свободата на словото, сред които собственика на X и Tesla Илон Мъск, както и от руски официални лица, като сенатор Алексей Пушков. В собствения си канал в Telegram Пушков нарече Франция „либерална диктатура“, която „не толерира индивиди, които претендират за свобода“.

В публикация в X в понеделник Макрон отхвърли тези обвинения. Арестът на Дуров „по никакъв начин не е политическо решение“, каза той. „Франция е дълбоко отдадена на свободата на изразяване и комуникация, на иновациите и духа на предприемачеството. И това ще остане така.“

Арестът на Дуров е част от разследване на поредица от обвинения, включително съучастие в задържане и споделяне на детска порнография, съучастие в трафик на наркотици, както и пране на пари за организирана престъпност, се казва в изявление на прокуратурата в Париж. Разследването е открито „срещу неидентифицирано лице“ и не е насочено конкретно към Дуров.

Според служител на френското правосъдие, който не работи по случая, но е запознат с неговата история, Telegram е предизвикал разочарование във Франция поради нежеланието да сътрудничи на властите. В изявление след ареста на Дуров Telegram настоя, че „спазва законите на ЕС“ и че нейният изпълнителен директор „няма какво да крие и пътува често в Европа“. „Абсурдно е да се твърди, че платформа или нейният собственик е отговорен за злоупотребата с тази платформа“, добавиха от компанията.

Опасения за сигурността

Властите се опитаха да ограничат използването на Telegram в официалните кръгове поради опасения за поверителността. През ноември миналата година тогавашният министър-председател Елизабет Борн забрани на министрите и техните екипи да използват WhatsApp, Telegram и Signal, подчертавайки, че „тези цифрови инструменти не са лишени от пропуски в сигурността и следователно не могат да гарантират, че няма да има изтичане на разговорите и информацията, споделена чрез тях .”

Висши служители във френското Национално събрание неуспешно призоваха законодателите да „ограничат“ използването на приложения за социални медии и услуги за съобщения, включително Telegram. И в двата случая депутатите и членовете на кабинета бяха насърчени да използват по-малко известни френски алтернативи.
Но партията на Макрон, „Възраждане“, все още използва канал в Telegram, за да изпраща публични съобщения до журналисти в частен канал, който включва 150 членове на пресата. Макрон има и обществен канал, където се споделят изявления и скорошни новини, следван от над 30 000 абонати. Собствени канали имат и френското вътрешно министерство и президентството.

По време на президентската кампания през 2017 г. френските служители по сигурността вече бяха предупредили лагера на Макрон за използването на Telegram. „Казаха ни, че сме наблюдавани, че сме изложени на риск от хакване и че трябва да внимаваме с Telegram, което е руско приложение“, каза съветник на Макрон, цитиран от вестник Libération.

Ерик Боторел, парламентарист от партията на Макрон, който се фокусира върху проблемите, свързани с кибер пространството, призна за „постоянното използване на Telegram, въпреки предупрежденията“.

Боторел описа нивата на защита на Telegram като „не най-добрите, но не и най-лошите“, като същевременно призна, че Olvid, френска платформа за криптирани съобщения, която министър-председателят поиска от членовете на кабинета да използват вместо Telegram, „предлага повече гаранции“.

„Хората не искат да започват от нулата, да губят разговорите си“, каза Боторел пред POLITICO относно продължаващото използване на Telegram в политическите кръгове, описвайки го като „навик“.

Наричайте го Пол дю Роув

Шефът на Telegram има дългогодишни отношения с Франция.

Дуров, който е роден в Санкт Петербург, напусна Русия през 2014 г., след като отказва да предаде информация за продемократичните украински активисти във ВКонтакте, руска социална медийна платформа, която той основава, по време на движението Евромайдан.

Той получава френско гражданство през 2021 година. „Като френски гражданин съм съгласен, че Франция е най-добрата дестинация за почивка“, пише Дуров в Публикация в Telegram през юни.

През април 2023 г. той променя официалното си име във френския си паспорт на „Пол дю Роув“, френска вариация на Павел Дуров.

Условията, при които Дуров е получил френско гражданство обаче, не са ясни. Получаването на гражданство за лица, родени в чужбина, обикновено изисква да са живели във Франция, което не беше случаят с Дуров, твърди доклад на „Льо Монд“, публикуван миналата година.

Според доклада, Дуров е станал френски гражданин чрез специална процедура, при която „френскоговорящ чужденец, който допринася чрез своята изключителна работа за влиянието на Франция и просперитета на нейните международни икономически отношения“, може да получи гражданство по инициатива на правителството.

Какво е накарало Дуров да получи този статут не е публично оповестено и неговите френски езикови умения също са неизвестни.

Припомняме, че Дуров предизвика полемика във Франция през 2015 г. с твърдението, че френското правителство е „толкова отговорно, колкото ИДИЛ“ за поредицата от атаки във френската столица, водени от групировката „Ислямска държава“, които убиха 138 души.

*Текстът е публикуван в „Политико“. Преводът е на ДЕБАТИ.БГ.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук