Урсула фон дер Лайен и Еманюел Макрон
Макрон вече е в Пекин, чака се Урсула фон дер Лайен.

Френският президент Еманюел Макрон пристигна в Пекин на 3-дневно държавно посещение в Китай, предаде Франс прес, цитирана от БТА. Агенцията отбелязва, че това е първата визита на френския държавен глава в Китай от 2019 г. насам. Всеки момент в Пекин трябва да дойде и председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Очаква се следобед Макрон да се срещне с френската общност в Пекин – преди началото на натоварената програма. За утре е планирана среща на френския президент с китайския му колега Си Цзинпин.

Европейските лидери един след друг летят до Китай за срещи с президента Си Дзинпин, който наскоро навести Владимир Путин в Москва. Европейците очевидно се безпокоят от сближаване на техния най-голям търговски партньор с Русия, която води война в Европа, коментира БиБиСи.

Европа и Китай

След немския канцлер Шолц и испанския премиер Педро Санчес, сега на ход са френският президент Макрон и главата на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен. Тяхната първа задача е да убедят Си Дзинпин да не дава на Кремъл оръжия и пари за войната срещу Украйна. Втората – да помолят Си да принуди руския президент да спре войната.

Европа помага на Киев да отбива руската агресия и има силен интерес войната да свърши. Но само при възстановяване на териториалната цялост на Украйна. Изтощеният Кремъл е против, Путин иска украински територии, за да оправдае пред народа си защо изобщо поведе тази война, взела вече почти 200 хиляди жертви от руска страна. А ако Китай стои зад гърба на Москва, то Путин няма да спре агресията.

Европейците се опитват да убедят Пекин, че въпросите на мира и войната в Европа са работа именно на Стария континент, а не на САЩ – главния китайски враг. Лидерите искат да предложат на Си Дзинпин готовност за всякакво сътрудничество, но само ако Китай не пресече основната червена линия – военна поддръжка за Путин. На Шолц и Санчес не им се получи. Ще проработи ли визитата на Макрон и Фон дер Лайен, питат се анализаторите на БиБиСи.

Китай и Путин

В началото на войната Еманюел Макрон постоянно звънеше на Путин да си говорят. Година по-късно контактите между ЕС и САЩ от една страна, и Кремъл от друга, са на ниво „под нулата“. А позициите на двете страни са непримирими. Затова в Европа все по-често се говори, че за излизане от мъртвата точка може да помогне само Китай. И че единственият лидер, имащ влияние над Путин, е имеенно Си.

„Очевидно е, че Китай е единствената страна на планетата, способна да пренасочи хода на този конфликт, при това в двете посоки“, описа ситуацията човек от администрацията на Макрон преди визитата. „Ние искаме да избегнем най-лошото и затова е необходимо да поговорим с китайците. Да им изложим нашата позиция и да определим пространство за маневри, да потърсим заедно пътища за прекратяване на войната в средносрочна перспектива“, каза той.

Ключовата роля на Китай се обяснява с това, че Си вече има нови лостове за въздействие над Кремъл – Путин постави Русия в изолация от Европа и САЩ и сега руската икономика е напълно зависима от Пекин. При това ситуацията няма да се промени скоро след края на войната, защото Западът няма намерение да сваля бързо санкциите и се е съсредоточил да се освободи окончателно от руския петролен и газов терор.

От друга страна Си е способен да наклони везните на другата страна – в полза на Кремъл, ако му окаже военна поддръжка за агресията и помогне на Москва да заобикаля западните санкции. Засега не се случва нито едното, нито другото. Макрон ще се опита да убеди Си не го прави и в бъдеще.

„Ще кажем направо: каквито и изкушения да изпитвате да се сближите по този начин с Русия, тази черта не бива да пресичате“, заяви пред Reuters високопоставен френски дипломат преди отпътуването на Макрон за Пекин.

За сравнение

Европейски съюз:

Население – 447 милиона души;

Брутен вътрешен продукт – 14,5 трилиона евро.

САЩ:

Население – 332 милиона души;

Брутен вътрешен продукт – 25,4 трлн. щатски долара.

Китай:

Население – 1 милиард и 412 милиона души;

Брутен вътрешен продукт – 17,73 трилиона долара.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук