След трудно лято Емануел Макрон ще се опита да покаже на европейските съюзници, че няма да има само очи за Германия, пише Politico.
Френският президент ще пътувана през Централна и Източна Европа, за да покаже на френските гласоподаватели, че не се е отказал от ключово обещание по време на предизборната си кампания, а именно: да промени Европейския съюз, за да го направи „по-защитен” за своите граждани – за да се справи по-добре с популизма и евроскептицизма.
Френският президент отдавна обеща да прекара част от лятото в обиколка на европейските столици, за да обясни предложенията си за подобряване на ЕС и да защити усилията си за реформиране на спорната директива за командированите работници, която той обяви за несправедлива по време на предизборната си кампания. Макрон обаче има ограничен график само с три планирани спирания – Австрия, Румъния и България – и още двама лидери на ЕС пътуват, за да се срещнат с френския президент.
В сряда във Виена Макрон ще се срещне с австрийския канцлер Кристиан Керн, както и с чешкия премиер Бохуслав Соботка и с Роберт Фицо от Словакия. На следващия ден в Букурещ той ще се срещне с румънския президент Клаус Йоханис и с премиера Михай Тудосе. След това на 25 август той ще се срещне с българския президент Румен Радев и с премиера Бойко Борисов във Варна.
Помощник на Макрон настоява, че пътуването има и символичен характер. Целта му е покаже намерението на Франция да възобнови връзките си с бившата Източна Европа след години на пренебрегване „под председателството на Никола Саркози и Франсоа Оланд”.
Посещенията идват в момент, когато позициите на Макрон по няколко въпроса са подтикнали много източноевропейски правителства – не само опозицията му, срещу лекотата, с която работниците могат да бъдат изпратени в целия блок, но и неговата решимост да основе своята европейска политика около френско-германската ос.
„Има много общи основания, които можем да намерим по въпроса за командированите работници в правителствата, с които ще се срещнем следващата седмица, въпреки че френската позиция първоначално предизвика тревога”, заяви френски държавен служител.
Политически чувствителни
Директивата за командированите работници, която датира от 1996г., позволява на европейските дружества да изпращат служители да работят в друга държава-членка на ЕС, като същевременно продължават да плащат обезщетения и данъци в собствената си страна. Някои, особено в страни с по-високи заплати като Франция твърдят, че това означава „социален дъмпинг”, като позволява на компаниите с по-ниски разходи за труд да се конкурират несправедливо с местните фирми.
Изпратените работници представляват по-малко от 1% от работната сила в ЕС, но темата се превърна в голям политически проблем в някои столици.
Плановете на ЕС за реформи бяха блокирани от коалиция от източноевропейски държави, някои от които денонсира плановете на Макрон да затегне правилата като протекционистки и да се противопостави на принципите на свободното движение на труда и услугите. Срещата на министрите на труда от ЕС, насрочена за края на октомври, има за задача да излезе с решение.
Макрон ще се опита да убеди партньорите си, че просто иска да премахне измамите и злоупотребите. Франция също така иска договорите на командированите работници да бъдат ограничени до една година в страната на местоназначение – в сравнение с две години в настоящото предложение на ЕС.
Въпреки това, Полша и Унгария – две държави, които са останали имунизирани срещу Макрон, не са включени в списъка на спиранията и там френският президент ще трябва да работи по-сериозно, както по конкретния въпрос с командированите работници и по по-широки теми, като плановете на Европа за две скорости.
„Не е задължително да бъде голяма промяната. Макар и незначителни, с измененията в настоящото предложение, Макрон просто трябва да може да покаже, че е успял да направи Европа по-защитена”, заяви френският държавен служител.
Същият служител, припомняйки дългогодишния тласък на Макрон, датиращ от времето, когато той бе министър на икономиката на Франция, за изграждане на по-добра защита на ЕС срещу китайския внос или срещу нежелани чуждестранни инвестиции, припомни един от мантрите на френския президент, за да обясни позициите си.
„Аз съм свободен търговец. Но да бъдеш либерал не означава да бъдеш глупав”.