Франция и Австрия успяха да се споразумеят със Словакия и Чехия за затягане на мерките от европейската директива за командированите работници.
В сегашния й вид, френският президент Еманюел Макрон определя като „предателство на европейския дух”.
„Рамките остават размити, но отбелязахме воля да намерим истински компромис през октомври, когато ще се проведе европейска социална среща на върха”, каза президентът след среща с правителствените ръководители на Австрия, Словакия и Чехия.
Макрон е на обиколна из Централна и Източна Европа, за да се справи с т.нар. „социален дъмпинг”. Той се надява да убеди достатъчно страни, за да постигне болшинство за прокарване на реформа в тази област.
Париж, Берлин и Виена считат, че директивата на ЕС засилва „социалния дъмпинг” в полза на страните от Източна Европа, където социалните осигуровки са по-малки.
Франция и Австрия, която се чувства много притеснена от потока командировани работници, както и защото не е изключено крайната десница да влезе в управлението на изборите през октомври, застанаха убедено зад искането на реформа.
„Постигането на споразумение в рамките на 27-те е добра новина на ЕС“, каза словашкият премиер Роберт Фицо.
Той обаче изрази желание да се присъединят и Полша и Унгария в името на единството на страните от Вишеградската четворка – Полша, Унгария, Чехия и Словакия.
Въпреки това Макрон отчете „истинска трансформация“ от страна на Чехия и Словакия, които през май още бяха против всякаква реформа.
Днес Макрон е на посещение в Румъния, а вечерта ще кацне на летището във Варна. Утре най-младият държавен глава на Франция ще се срещне с българския си колега и с министър-председателя Бойко Борисов.
Перспективите за развитие на двустранните отношения между България и Франция, двустранното икономическо, инвестиционно и културно сътрудничество, охраната на външните граници на Европейския съюз, както и идеите за бъдещето на Европа, ще бъдат сред акцентите на срещите на френския президент в България.
Във фокуса на разговорите ще бъдат също така заложените в програмата на Българското председателство на Съвета на ЕС приоритети, европейската перспектива на Западните Балкани и присъединяването на страната ни към Шенген и към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Анализ по темата може да прочетете тук и тук