Календарът на Регионалния исторически музей (РИМ) в Търговище за 2025 година е готов, информират от ръководството на институцията. Изданието представя ценни, интересни и новоотkrити експонати от музея, включени в 26 страници.
В календара са включени исторически артефакти от фонда на РИМ – Търговище, обхващащи различни исторически периоди, съобщи директорът Магдалена Жечева за БТА. Тя подчерта, че много от материалите са свързани с древния град Мисионис, по-специално новооткритите находки. На корицата на календара за 2025 година е добавена снимка на бронзов кръст с изображение на Разпятието и Богородица, открит от археолозите през текущата година, който датира от 12-13 век.
Също така са показани снимки на канделабър (свещник), сребърен пръстен, предполагаем за съхранение на отрова, и красива фибула, отразяваща находки от разкопките на древния град.
Възраждането и османското владичество са илюстрирани с фотография на златен амулет против уроки, постъпил в музея в ранните му години. В календара са включени и икона на светите братя Кирил и Методий, седефена икона от 19-и век, както и руска нагръдна икона на свети Николай Чудотворец, от средата на същия век. На отделна страница е показана снимка на руско свето евангелие от 1868 година, с изящен обков, добави Жечева.
Специален интерес предизвикват и експонатите от етнографската колекция на музея, сред които керемида с изображение на сурвакар, датирана към 18-19 век, крондир (тип стомна) и дървен кръст с инкрустации от седеф.
От съвременната история са представени сувенирна халба с изображения от Балканската война и газена лампа, принадлежала на кмета на Търговище Иван Илиев, който управлявал от 1939 до 1942 година. Освен това, музеят притежава фотоапарат, произведен в САЩ, принадлежащ на търговищкия фотограф Йордан Атанасов, известен като Венерата. През 20-те и 30-те години на 20-ти век той, заедно с Димитър Панайотов, документирал важни моменти от историята на града, поясни директорът на РИМ – Търговище. По време на този период са показани също барометър, произведен в Австрия, и пишеща машина „Континентал“ и сметачна машина, използвани от Българската народна банка – клон Търговище през първата половина на 20-ти век.
Най-новата история е представена с по-непознато енколпие на Нюйоркския митрополит Андрей, а също и с редица почетни знаци, давани от Общината в Търговище през годините, сред които са почетен знак „Никола Маринов“ от 1971 г. и почетен знак „Никола Симов“ от 1976 г. Специално внимание заслужава и статуетката Грифон, интерпретираща грифона от апликацията на крепостта Мисионис, дело на Пламен Братанов. Тази статуетка е използвана за отличие от Общината при знакови събития или заслуги. Музеят е получил статуетка Грифон при открития на Археологическата експозиция, добави Магдалена Жечева.
По изработката на календара са работили уредниците в Регионалния исторически музей: Тоня Любенова, Стефан Иванов, Светлана Аврамова, Николай Ставрев и Диана Жекова.
Календарът е настолен, с 13 листа и размери 13,5 х 16,5 см. Може да бъде закупен от Захариевата къща, където е разположена администрацията на РИМ – Търговище.