„Ако най-демократичната процедура – референдумът, бъде игнорирана умишлено от българската политическа система, това ще бъде сигнал за сериозен проблем с демокрацията“, заяви специално за Дебати.бг Марин Божков, юрист и наблюдател на референдума за отделяне на Обзор от Община Несебър.
Повече от една година след провеждането на референдума, спечелен с много висока избирателна активност, няма финализиране на процеса и президентът все още не е издал указ, за да може административната промяна да влезе в сила.
„Демокрацията се използва по-скоро фасадно и само, когато ни е изгодно на нас. Такива обещания, които не се изпълняват, водят до надлъгване между държавата и гражданите и в крайна сметка до разпад на обществото“, казва Божков.
Като наблюдател на този референдум, той смята да изпрати анализ до европейските институции програма достъп до правосъдие.
„Ако констатираме проблем с демокрацията, тогава нашият доклад ще трябва да бъде разгледан от европейските институции за проблем с демокрацията в България, един изключително базов проблем, който в изключително сложната обстановка в последните седмици започва да избива на повърхността – България е на прага на конституционна криза. Това е едно от проявленията на тази криза и израз на завладяната държава“, допълва той.
Божков добави, че ако гражданите на Обзор загубят търпение те най-вероятно ще преминат към гражданско неподчинение.
Защо се бави указа на президента; кой има интерес Обзор да не се отдели като самостоятелна община и какви действия смятат да предприемат жителите, ако указът на президента се забави още – четете утре в цялото интервю на Дебати.бг с Марин Божков.