Световноизвестният цигулар Марио Хосен ще бъде солист на концерта на Симфониета Шумен, озаглавен „Струни на страстта“, съобщиха от оркестъра.
Концертът, който ще се проведе на 23 януари в зала „Проф. Венета Вичева“, ще включва Увертюрата към операта „Отвличане от Сарая“ на Моцарт и Симфония № 4 „Италианска“ на Менделсон. Под управлението на маестро Ганчо Ганчев, музикантите ще изпълнят и Концерт за цигулка и оркестър на Юлиус Конюс, както и „Кампанела“ от Втория концерт за цигулка и оркестър на Паганини, допълниха от Симфониета Шумен.
Диригентът Ганчо Ганчев сподели за БТА, че е работил с Марио Хосен и преди и има приятни спомени от техните предишни дуети. Той отбеляза, че двамата са добри приятели и се надява да създадат прекрасна атмосфера, която да зарадва публиката.
Марио Хосен изрази, че Шумен е град с дълбоки музикални традиции и напомни, че там е бил създаден първият български оркестър. „Винаги е чест и удоволствие да свиря пред шуменска публика. Атмосферата, създадена от колегите и публиката, е възрожденска. Въпреки материализма на днешния ден, без духовност, човешкият живот остава ограничен. Затова се радвам, че тази традиция продължава да живее, и всеки път, когато имам възможност, аз и моите приятели сме на сцената в Шумен“, заяви солистът.
Марио Хосен спомена, че „Кампанела“ е била част от първия им съвместен концерт с диригента Ганчев. Той добави, че Концертът на Юлиус Конюс, композитор с руски произход, е изключително красив, но рядко изпълняван. Тази романтична музика, написана в края на 19-ти век, може да бъде представена за първи път в Шумен с целия концерт, добави Хосен.
Ганчо Ганчев сподели своята радост от работата с оркестъра в Шумен. „Този състав заслужава да бъде бутиков оркестър. Необходимо е да се намери уникална формула за комплектоването му, за да продължи да съществува“, каза той.
По думите на Ганчев, в Плевенската филхармония, където населението намалява, са намерили начин да го окомплектоват, като всички членове са на щат. „Надявам се, че управата на Шумен ще продължава да търси решения за комплектоването на Симфониета Шумен. Този оркестър трябва да бъде бутиков, тъй като Шафран в България за първи път е организирал оркестър, свирещ европейска музика в Шумен“, добави диригентът. „Трябва да го ценим и да се грижим за него, за да запазим историята напред във времето“, подчерта Ганчев.
Марио Хосен спомена важността на запазването на европейските ценности и дух, както и значението на класическата музика, която е ключов елемент в историята на европейската култура. „Класическата музика в този вид е нещо, което европейците трябва да опазват, тъй като това ни придава атрактивност, наред с нашата история и култура. Не трябва да забравяме, че тези културни съкровища трябва да бъдат съхранени, а не да следваме мейнстрийм трендовете“, добави той.
Той посочи, че от години свири на цигулка, изработена от Джан Батиста Гуаданини в Торино през 1749 г., предоставена му от Австрийската национална банка.
Както БТА вече съобщи, солисти на концерта „Любов неизказана – от барока до аржентинското танго“ на Симфониета Шумен на 16 януари бяха цигуларката Зорница Иларионова и бандонеонистът Стоян Караиванов. Юли Дамянов дирижира на 9 януари първия концерт на оркестъра за новата година, в който солисти бяха сопраното Валентина Корчакова и тенорът Марио Николов.