Покрай вчерашното внезапно и приличащо на наказателна акция спиране на газа за България от страна на Русия отново изникна въпросът за старателно критата от българите пътна карта на договора с „Газпром“. В нея има точки които ни не знаем, но повече от година и по този въпрос се мълчи.
„Редно е подписаната пътна карта на договора с „Газпром“, подписан от ГЕРБ най-накрая да стане публична. Интересно е какво точно са подписали тогава, за да се види има ли връзка със случващото се в момента“, попита депутатът от Демократична България Мартин Димитров в интервю пред БНТ.
„Изискахме пътната карта от министъра на енергетиката, от „Булгартрансгаз“, от еврокомисаря по енергетика, и никой от тях не можа да я представи. Всички твърдят, че не притежават копие. Затова сега стана още по-важно да видим, какви точно ангажименти са били подписани“, допълни Димитров.
По думите му, ако ГЕРБ били направили диверсификация нямаше да зависим на 80% от руската газ.
„Има много обективен начин да погледнем ситуацията – колко дадена страна от ЕС зависи от вноса на руски газ. При България това е над 80%. Друга такава държава в ЕС няма. За каква диверсификация говорят предишните управляващи от ГЕРБ? Ако те бяха направили диверсификация нямаше толкова да сме зависими от руския газ. 2009г. трябваше да започне строежът на интерконектора с Гърция. Минаха 12 години и интерконекторът не е готов. През 2009г. когато се взе решението да се прави такъв проект за първи път беше спрян за около седмица руският газ“, каза Димитров.
Министерство на енергетиката има план за действие, но според Димитров трябва да се направи всичко възможно да бъдат осигурени количества газ до края на май.
„Разчитам ЕК да започне изграждането на европейски енергиен съюз в смисъл да договаря големи количества газ на по-благоприятни цени. Ако ЕС договаря цените като единен огромен потребител, те ще бъдат много по-добри“, настоя той.
Когато се води война, това води до инфлация и покачване на цените. Въпросът е при тези условия да се договори най-доброто, изтъкна депутатът от ДБ.
„България има договор за доставка на руски природен газ до края на годината. Искането на Москва изведнъж да се плаща в рубли не е написано в договора. За мен това е едностранно нарушаване на договора. Логично е България да си потърси правата в Арбитражен съд, по същия начин, по който Москва заведе дело заради Белене. Аз не смятам, че ще има реакции, но ще има компенсации, които има как да бъдат платени“, каза още Мартин Димитров.
Той не е чул официална позиция на страна-членка на ЕС дали ще си плати газа в рубли.
„Очевидно това, което се случва не е технически въпрос. Целта на Москва е да разедини Европейския съюз, както и опит да се нанесе тежък удар на сегашното българско правителство. Но това, което се случва трябва, да сплоти европейската общност и да доизгради европейския енергиен съюз, добави Димитров.
По думите на Мартин Димитров не е надеждно да зависим само от един източник на газ.
„Имаме договор с „Газпром“ до края на годината. Някой едностранно реши да прекрати доставките. Това показва колко е надеждно да зависим от един доставчик – винаги може да спре газа с идея да се потърси влияние във вътрешните работи на страната. Умната позиция е България да си договори в спешен порядък няколко ключови алтернативи за газ. Защото виждате колко може да се разчита на Москва. Първо нападат Украйна след като преди това обясняваха, че това били интриги. След това правят всичко възможно да всяват раздори в Европа. Наивно е някой да си мисли, че това е сигурният вариант за България“, каза Димитров.
Мартин Димитров заяви, че категорично не е съгласен с изказването на президента Радев, защото ако Русия наистина е искала да спре газа, винаги ще намери причина.
Очевидно е че в тези екстремни енергийни условия се нуждаем отчаяно от всичката налична информация, за да могат да се вземат верни управленски решения. Дълг на опозицията е, ако не помага, то поне да не пречи на обществото.