Омбудсманът Мая Манолова внесе във Върховната административна прокуратура (ВАП) решението на КЕВР за повишаването цената на тока.
До месец прокуратурата ще реши дали ще протестира пред съда увеличението на цената на тока с 2% и на парното със 7%, влезли в сила от 1 юли.
„КЕВР трябва да разберат, че те не са абсолютно безконтролни и над закона, и че няма инстанция или институция, която да може да иска проверка на техните актове”, каза Манолова.
От своя страна заместник-главният прокурор Ася Петрова каза:
„Върховната административна прокуратура ще изиска от регулатора над 30 преписки и след това ще бъде взето решение дали увеличението на цените ще бъде оспорено в съда“.
И добави:
„Съдът, ако възприеме нашата теза, че решението на КЕВР е взето в нарушение на процедурата или в нарушение на закона, ще отмени това решение. Ще трябва да уточним и това, че оспорването на решенията на КЕВР не спира изпълнението на тези решения. Такъв е законът“.
Според Мая Манолова повишение не се налага, защото в края на миналата година тези цени не са били намалени, въпреки поевтиняването на газа с около 7%.
„Тоест, КЕВР коригира цените само когато са в ущърб на гражданите“, заяви Манолова в съобщение до медиите.
Във вторник Конституционният съд отхвърли възможността граждани да обжалват решенията на регулатора за цените на тока и газа. Делото бе образувано през март по искане на омбудсмана.
Решението е взето с 10 на 2 гласа, като в малцинство са останали докладчикът по делото Филип Димитров и Георги Ангелов.
Става дума за текста от енергийния закон, според който решенията на КЕВР, с които се определят пределни цени на тока, парното и газа по искане на енергийните предприятия, са индивидуални административни актове, което автоматично изключва редовия гражданин като техен адресат и го лишава от правото да оспорва цените пред съда.
По информация на БНР искането на Мая Манолова е било отхвърлено не заради отсъствието на противоречие между атакувания текст и Основния закон, а заради строго фиксираните правомощия на омбудсмана да сезира съда – само за закони, с които се нарушават права и законни интереси на гражданите, а не до нарушаване на конституционния принцип за разделение на властите, какъвто по-скоро бил случая.
Припомняме, че от 1 юли се повиши цената на електроенергията, средно с 2,03%.
Изменението на крайните цени на електрическата енергия за битови клиенти на ЧЕЗ е с 1,75%, на EVN – 1,82%, а на „ЕНЕРГО-ПРО“ – 2,78%.
КЕВР реши още цената на топлинната енергия да нарасне средно с 7,33%.
От Комисията аргументираха повишаването на топлинната енергия с рязкото покачване на цената на природния газ поради повишението на цената на суровия петрол на световните пазари.
Природният газ е ценообразуващ елемент, който формира между 60% и 70% от цената на топлината енергия в топлофикациите, които го използват за енергоносител. От своя страна увеличението на услугата за ползвателите на природен газ, независимо дали става въпрос за бизнес, или за битови потребители, ще бъде 6,5%.