На снимката: Мая Манолова

Мая Манолова е родена на 4 май 1965 г. в гр. Кюстендил. Завършва магистратура по Икономика в Москва, а след това и магистратура в УНСС по право. Професионалната си кариера започва като адвокат в Адвокатска колегия в Кюстендил. Народен представител от БСП в няколко парламнета. Бивш омбудман. Един от лидерите на коалицията „Изправи се.бг. Ние идваме!“.

Остават броени дни до края на кампанията. Успяхте ли да представите достатъчно добре вашите цели пред избирателите? Стигнаха ли ви времето и средствата? 

„Изправи се.бг. Ние идваме!” сме сред хората, които независимо дали сме в кампания или част от парламента, подкрепяме граждански каузи. В този смисъл не сме спирали да сме в кампания и сред хората. В условията на икономическа и социална криза, стряскаща инфлация и лавинообразно покачващи се цени на енергията и на битовите сметки, хората имат нужда от подкрепа. Политическата формация, която е най-близо до обикновените хора, е „Изправи се.бг. Ние идваме!”. В навечерието на зимния сезон сме готови с нашите конкретни решения.

Сред първите неща, които ще направим, е предложение за замразяване на цената на електрическата енергия, природния газ, парното и водата за бизнеса и бита. Цялото увеличение да бъде поето от държавата в размер на 120 лв., което е определено от КЕВР. Средства за това има на база на нашите отчети. Настояваме и за увеличение на  минималната заплата със 120 лв., прагът за бедност да бъде увеличен със 100 лв., втората година от майчинството да бъде обвързано с минималната работна заплата, 10 хиляди лева за втори и трето дете, както и други незабавни социални мерки.

Вие продължавате да лансирате ярки социални политики, същевременно адв. Хаджигенов видимо е фокусиран в съдебната реформа. Как успявате да „опаковате“ заедно двете политики в хода на кампанията? 

Ние сме една от формациите на протеста, които започнаха промяната. На него хората определяха себе си като десни или като леви, дори и безпартийни. Тяхното очакване е политиците, които бяхме на площада, да сме заедно. Toва и правим. ИБГНИ е моделът на бъдещото управление, заедно с останалите формации на промяната, където всеки има своята цветност и характер, представляваме букет от решения за проблемите на хората. Ще има мнозинство на промяната в следващия парламент и ние ще бъдем важен фактор в него. Смятаме, че след влизането в парламента ще имаме две основни задачи. Първата е пакет от мерки, които незабавно да подкрепят фирмите и домакинствата и подготовката за Бюджет 2022, в който ще пренесем социалната програма.

Хората от протеста искаха оставка и на Борисов и на Гешев и ние седим зад искането за съдебна реформа. Благодарение на нашите усилия беше разформировано Бюрото за охрана при главния прокурор, на първо четене беше приет и законопроект за закриване на спецправосъдието. Това е наша кауза – смяна на ВСС, главният прокурор, дебатът за конституционната реформа. Няма как България да спре да е най-бедната държава, ако съдебната й система не работи. В момента няма гаранции за защита срещу рекета на фирмите, например. Всички тези каузи са насочени към едно нещо – българите да живеят по-добре.

В последната седмица кампаниите на партиите сякаш се препозиционираха про и анти Борисов. Къде сте вие в тази политическа игра? 

Има един лагер на статуквото, център на който са ГЕРБ и ДПС и лагер на промяната – център, на който са ИБГНИ, „Продължаваме промяната“ и Демократична България. Биткаджиите са в нашата група и сме последната спирачка, че Борисов няма да се върне отново във властта, заедно с ДПС. Хората искат правителство, но не какво да е. Искат почтено правителство, което да застане на тяхна страна и да спре кражбите. Не съм чула някой да иска Борисов 4. Парламентарната аритметика показва, че без ИБГНИ това е невъзможно.

Мислите ли, че този път ще може да бъде изградено правителство анти Борисов, независимо от различията или по-скоро Борисов и ДПС ще направят алианс, с който ще управляват страната? 

Сигурни сме, че ще има правителство на промяната. Протегнали сме ръце и сме си стиснали ръцете с ПП и ДБ за създаване на едно ядро на промяната в следващия парламент. Всяка една от формациите го е заявила публично. Решението на ИТН и БСП е в техни ръце. Очакваме да направят изявление по темата. Ние нито ще приемаме, нито ще даваме подкрепа на управление, в което участват ГЕРБ и ДПС.

Как ще коментирате последните разкрития за злоупотреби в пътното строителство? 

От последните снимки от чекмеджето на Борисов става ясно откъде са минавали парите от „Автомагистрали”. Схемата с кражбата на средства от пътното строителство беше разкрита първо от комисията по ревизията. Нашата папка беше изпратена в регионалното министерство и в прокуратурата. Разкритията показаха това, което и ние твърдяхме – „Автомагистрали” е схема за източване на пари, в която участва една банка, която е позволила парите да бъдат теглени кеш – 60 млн. лв от общо 80 млн. лв. и разнасянето им в чували. Тук са замесени и застрахователни компании, които са близки до Борисов. Всички тези аванси за 1 милиард и 400 милиона лева са гарантирани не с банкови гаранции, а със застрахователни полици. Призовавам МВР и прокуратурата да направят проверка и да влязат в КФН, за да се види дали има застрахователна компания, която може да възстанови тази сума

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук