През целият си съзнателен живот Захара Асад иска да бъде лекар. Никога не си е представяла, че ще прави нещо друго. Така когато завършва училище решава да се запише да учи медицина в родната си Великобритания, пише Би Би Си. След подаването на документите, тя е приемана на изслушване, но винаги стига само до там.
„Имах подходящите оценки. Когато обаче научаваха, че имам деца, обикновено реагираха „О, вие сте майка…”. Съжалявам да го кажа, но английската образователна система е с много ограничени разбирания относно това”, споделя Захара.
Разочарована, но решена да се придържа към мечтата си, решава да потърси образование в чужбина. Така се озовава в България. В момента е третата й година от обучението. Оставила е децата си в Англия и за тях се грижат съпругът й, както и родителите й. Те й дават кураж и подкрепа да продължи да следва мечтата си.
Захара обаче не е единственият случай. Тя е една от все по-големият брой британски студенти, които получават образованието си по медицина в Източна Европа. В Медицинския университет на Варна има 250 като нея, които учат медицина или стоматология. Причината са по-евтините такси за обучение – около 8 000 евро годишно и съществено по-евтините разходи за живот.
„Младите хора, които посрещаме са силно мотивирани. Имаме тежък приемен изпит, регулиран от държавата. Всички кандидати трябва да преминат тестове по биология и химия, за да учат тук”, споделя проф. Албена Керековска от МУ Варна по повод някои спекулации, че британските студенти избират страната ни, защото нивото им не е достатъчно добро, за да бъдат приети в медицинските университети в родината им.
Разбира се, бъдещите лекари срещнат най-голяма трудност в езиковата бариера. Ето защо им се налага да учат паралелно и български език, за да успяват да разговарят с пациентите.