С половин час закъснение започна срещата между премиера Борисов и протестиращите медицински сестри. Те бяха изпратили осем представители, водени от лидера си Мая Илиева, а Борисов бе заедно с вицепремиера Томислав Дончев и министрите на здравеопазването Кирил Ананиев, на труда Деница Сачева и вътрешния министър Младен Маринов.
След срещата, протестиращите обявиха, че вдигат палатковия лагер пред Министерски съвет.
Сестрите споделиха на премиера за злоупотребите в болниците, фалшифицирането на болнични листове и клинични пътеки. Една от тях дори цитира конкретни примери за злоупотреби в лечебни заведения, което предизвика реакцията на Борисов, който обеща спешни проверки.
„Искаме да спрем да крадем и парите да отиват за хората, ние пишем фалшиви пътеки и даваме фалшиви болнични, защото няма лекари. Ние крадем от собствените си пенсии“, казаха представителите на протестиращите пред Борисов.
Той от своя страна отправи три въпроса към тях:
„Нужни ли са толкова болници за България?“; „Трябва ли да се откриват частни болници?“ и „Каква е разликата между общинска и държавна болница?“
Сестрите казаха, че в България няма болница, която да работи по правилата. Хората работят на няколко трудови договора, като според тях е необходимо да се направят незабавни проверки.
Заради разкритията им, премиерът се разпореди спешно да бъде извикан и министърът на вътрешните работи Младен Маринов, който малко по-късно пристигна в Министерски съвет.
Протестиращите настояха стартовата заплата в сектора да бъде 1200 лева.
В опит да намери решение как да вдигне заплатите на медицинските сестри и да намали кадровите проблеми, Борисов направи няколко предложения..
„Болниците трябва да има колективен трудов договор. Ако го няма това нещо, то тогава болницата не може да съществува. Така, ако лекарят взима 12 хил. лева, например, ще си намали неговата заплата и така ще даде на сестрите“, предложи Борисов.
Медицинските сестри го репликираха с усмивка, казвайки, че никой лекар не би си намалил заплатата в тяхна полза.
Според премиера в България има много болници, като не всички са нужни. Именно заради това предложи въвеждането на колективен трудов договор, за да може да се проследи коя болница какви харчове има и има ли смисъл тя изобщо да съществува. По думите му ненужните болници могат да се преобразуват в центрове с доктор, медицинска сестра и 2-3 линейки.