Започва новият кръг от преговорите за Брекзит и британският министър-председател Тереза Мей се оказва под двустранен натиск : европейските преговарящи я притискат да разкрие позициите си, а опозиционната лейбъристка партия пробва да примами критиците на Мей на собствена страна.

В края на изминалата седмица лейбъристите обявиха, че искат Великобритания да остане част от единния пазар и от митническия съюз на Европейския съюз за още поне 4 години след го напусне. Предложението има силното одобрение на бизнеса, пише в свой анализ Bloomberg.

Предложението за разсрочване е добра възможност и за депутатите консерватори, които искат да поддържат отношения с Европа, да се разбунтуват и да потърсят междупартийни сделки. Мей иска да напусне единния пазар през 2019 г., но няма подкрепата на необходимото й парламентарно мнозинство.

Екипът на Мей би искал да излезе от единния пазар и от митническия съюз още до март 2019 –а, като след това има преходен период от до 3 години, който да позволи на двете страни да се адаптират.

Лейбъристите застъпват позиция, че няма време за договаряне на преходна сделка в процеса на изработване на крайното споразумение за Брекзит. Други, които са против излизането, харесват идеята, защото това ще даде и повече време на избирателите да променят мнението си в процеса на изясняване на реалните последици от раздялата.

Консерваторите, подкрепящи Брекзит, са с нагласа да са остро против да има удължен преходен период не само защото това може да е първа стъпка към обръщане на резултата от референдума, но и защото може да се окаже, че Великобритания ще остане отворена за миграция от ЕС още няколко години и ще й се налага да внася пари в общия бюджет.

Торите ще трябва да оборват на следващите избори (през 2022 г.) и критиките, че Великобритания всъщност изобщо не е излязла от ЕС.

„Мей ще се изправи пред голяма дилема, ако повечето депутати подкрепят политиката на лейбъристите“, казва Муджтаба Рахман, анализатор в Eurasia Group. “Ако тя приеме вот на Камарата [на общините], ще срещне ответна реакция от депутатите тори, силни поддръжници на Брекзит, които може да се опитат и да отстранят, предизвиквайки битка за лидерство сред торите“.

С началото на новия августовско-септемврийски кръг от преговорите, ЕС започва още по-активно да иска от Великобритания яснота и повече детайли за позицията на Лондон.

Представителите на ЕС признават, че не очакват особен напредък въпреки предоставената серия от документи с позиции на Лондон, публикувани през последните 2 седмици. Самият министър, отговарящ за Брекзит Дейвид Дейвис вече предупреди, че очаква от преговарящия от страна на ЕС Мишел Барние да прояви „гъвкавост и въображение“, за да могат разговорите изобщо да продължат.

„За Великобритания новата седмица е обвързана с постигане на напредък по технически обсъждания по въпроси от всякакво естество“, заяви Дейвис в понеделник според кабинета му. „Искаме да фиксираме точките, по които имаме съгласие, да изясним сферите, по които не сме съгласни и да успеем да напреднем по някои от спорните въпроси“, каза той.

Целта на Дейвис е да постигне достатъчно напредък до октомври, когато е планирана срещата на високо равнище на лидерите на ЕС, за да получи съгласие преговорите да се продължат с темата за търговията – нещо, за което европейските представители засега казват, че е малко вероятно.

Европейската комисия настоява да се постигне поне частичен напредък по сметките за развода, по въпроса с правата на гражданите на ЕС и за решението на въпроса за границата между Република Ирландия и Северна Ирландия, като би искала това да стане преди продължаването на преговорите за търговското споразумение.

Вестник The Telegraph, позовавайки се на британски представители, писа, че същевременно вече има знаци за разминаване и на позициите между страните-членки на ЕС. Примерно Франция потенциално била готова да подкрепи още през октомври преминаване към търговската тема, като същевременно се противопоставяла на необходимостта Великобритания да продължи плащанията в бюджета на ЕС през преходния период.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук