Решението на новоизбрания френски премиер Франсоа Байру да остане кмет на малък град предизвика полемика, докато той се бори да преговаря с опозиционните партии.
По време на първата си реч като министър-председател миналия петък Франсоа Байру описа предизвикателството пред него като „хималайско“. Но няколко дни след като встъпи в новата си работа, 73-годишният центрист с нищо не показва, че ще може да изкачи планината.
Първите няколко дни на Байру в Матиньон, резиденцията на френския министър-председател, бяха помрачени от противоречия относно настояването му да запази поста си като кмет на По – малък град в югозападна Франция, и справянето му с кризата, последвала опустошителните циклон във френския отвъдморски регион Майот.
Още по-важното е, че Байру досега не е успял да увеличи и без това малката си подкрепа във фрагментирания законодателен орган на Франция – нещо, което той ще трябва да постигне, за да избегне съдбата на своя предшественик Мишел Барние, чието правителство на малцинството беше свалено с вот на недоверие, подкрепен от почти всички опозиционни партии.
Премиер на непълно работно време, кмет на непълно работно време
Най-очевидният гаф на Байру дойде в понеделник вечерта, когато той се качи на официален правителствен самолет, за да присъства на среща на градския съвет в град По. Центристкият лидер заяви, че иска да остане кмет на По, град с население от 77 000 души, докато е министър-председател.
Но това, което шокира дори и собствените редици на Байру, беше времето на неговото пътуване.
Яел Браун-Пивет, председател на френското Национално събрание и член на същата коалиция в подкрепа на Еманюел Макрон като Байру, каза, че „би предпочела премиерът да лети до Мамудзу вместо до По“.
Мамудзу е столицата на Майот, френски остров в Индийския океан, който се бори с последиците от тропическия циклон Чидо от миналия уикенд. Местните власти се опасяват, че стотици, вероятно хиляди, може да са мъртви.
„При този тип обстоятелства трябва да сме 100 процента мобилизирани за управление на кризи“, добави Браун-Пивет.
Въпреки че спорът за Майот вероятно ще отшуми, по-притеснителни за Байру са неуспешните му преговори с останалите политически сили.
Неговият предшественик Мишел Барние беше подкрепен от тясна група от центристи и консерватори, като се надяваше да си осигури мълчалива подкрепа от крайнодясното Национално обединение на Марин Льо Пен, за да остане на власт. Но Льо Пен се оказа ненадежден партньор и изостави Барние. Това доведе до призиви към новата администрация да не разчита на крайната десница.
Подкрепа от ляво и дясно
За да не последва съдбата на Барние, Байру се нуждае от гаранции отляво.
Лявоцентристката социалистическа партия изрази готовност за подкрепа, като не гласува вот на недоверие в замяна на определени отстъпки. Но ръководството на партията излезе неубедено от срещата с новия премиер, проведена по-рано тази седмица.
Лидерът на социалистите Оливие Форе каза, че Байру не е дал „ясна индикация как точно възнамерява да управлява“ и предупреди, че „ако няма промяна от правителството на Барние, ние ще го свалим по същия начин“.
Но докато Байру се бори да си осигури подкрепа отляво, той рискува да загуби решаващата подкрепа на десницата.
Консервативната партия Les Républicains, която изигра ключова роля в администрацията на Барние, обсъжда дали да се присъедини към новото правителство или не.
Бруно Ретайо, член на Les Républicains, чиито твърдолинейни възгледи за имиграцията го направиха една от най-известните фигури в предишната администрация, каза, че иска да остане на поста вътрешен министър, но че „условията към този момент не са изпълнени”, за да го направи.
Ретайо иска да продължи да се бори с имиграцията, както законна, така и нелегална, а преди това се застъпи за ново законодателство по този въпрос.
Но тези негови позиции не се харесаха от левицата, която предупреди, че всеки нов законопроект за имиграцията ще ги тласне да гласуват вот на недоверие.
Байру е под нарастващ натиск да състави правителството си през следващите дни, за което ще трябва внимателно да балансира противоречивите си интереси.
И французите не са доволни
Проучване, цитирано от Ройтерс показва, че около 64% от французите са недоволни от назначаването на Франсоа Байру за премиер.
Допитването, проведено на 17 и 18 декември по поръчка на радио „Сюд“ от агенция Ифоп-Фидюсиал (Ifop-Fiducial) сред 1000 души. То очертава предизвикателствата, пред които е изправен Байру, за да прокара реформи и да намали дефицита на Франция.
67% от запитаните смятат, че новото правителство скоро ще бъде изправено пред вот на недоверие – подобно на сваления кабинет на Мишел Барние, показват резултатите от проучването.
Източници: „Политико“, БТА
Още международни новини – четете тук