Международният ден на жената предприемач ще бъде отбелязан в България под мотото „Баланс – живот и бизнес“
Международният ден на жената предприемач ще бъде отбелязан в България под мотото „Баланс – живот и бизнес“

Международният ден на жената предприемач, който се отбелязва на 19 ноември, ще бъде почетен в България под темата „Баланс – живот и бизнес“.

Този ден се чества в 144 страни по света за единадесета поредна година.

Асоциацията на жените предприемачи в България „Селена“ организира „Ден на жената предприемач 2024“ в Интер Експо Център в София, съобщиха от организацията. Основният акцент на тазгодишното събитие е „Баланс между личния и професионалния живот“. Темата е значима за съвременните жени предприемачи, които стремят се да постигнат успех както в личната, така и в професионалната сфера, отбелязват организаторите.

На Международния ден на жената предприемач БТА събра актуални данни за жените, заемащи ръководни длъжности в страната, както и информация за времето, което отделят за професионални и лични задължения.

Изследванията показват, че в България нараства броят на жените, заемащи ръководни позиции, но техните заплати остават по-ниски. Тези жени продължават да отделят повече часове на ден за домашна работа в сравнение с времето, прекарано в платени дейности. Общо за платена и неплатена работа, жените прекарат средно 6 часа и 34 минути на ден, което е с 1 час и 14 минути повече в сравнение с мъжете, сочат статистическите данни.

Броят на жените предприемачи в България нараства

Броят на жените, заемащи ръководни позиции в България, се увеличава, въпреки че те все още са по-малко от мъжете. През 2023 година техният брой е достигнал 68 000, което представлява увеличение с 3200 в сравнение с предходната година. Това е отразено в доклад за равнопоставеността на жените и мъжете за 2023 г., одобрен на 15 октомври от служебното правителство.

През миналата година делът на жените в управителните съвети е нараснал от 14,8% на 18,3%. Разликата в заплащането между двата пола през 2022 г. е била 13% в полза на мъжете, посочва докладът.

Докладът уточнява, че през миналата година коефициентът на заетост на жените на възраст 15-64 години е бил 67,4%, докато при мъжете е 73,9%. Съществува разлика и в средния размер на пенсията за осигурителен стаж. За мъжете той е 942 лв., а за жените – 765 лв. Въпреки това, дамите получават пенсия средно по 27,6 години, което е с над седем години повече отколкото мъжете.

През 2023 г. средният осигурителен доход е 1445,55 лв. За мъжете този показател е 1488,15 лв., което е с 6,2% повече от жените, заявяват данните от доклада.

Жените прекарват повече от 4 часа на ден в домашна работа, докато мъжете имат с 45 минути повече свободно време

Населението на възраст 15 и повече години в България прекарва средно по 2 часа и 53 минути на ден в платена работа, представляващо 12% от денонощието. Времето, отделено за домакинска работа, е 3 часа и 6 минути, или 12,9% от денонощието. Това е установено в шестото изследване „Бюджет на времето на населението“, проведено от Националния статистически институт (НСИ) в периода от 21 март 2022 г. до 21 март 2023 г. по хормализирана методология на Европейската комисия (Евростат).

Жените прекарват средно 4 часа и 8 минути в домакинска работа, в сравнение с 2 часа и 26 минути за платена работа, докато мъжете прекарват средно 3 часа и 22 минути в платена работа и 1 час и 58 минути в домакински задължения.

Общо за платена и неплатена работа, жените изразходват 6 часа и 34 минути, или с 1 час и 14 минути повече от мъжете.

Най-голям дял в дейностите, свързани с домакинството, заема приготвянето на храна – 54 минути (за жените – 1 час и 23 минути, а за мъжете – 22 минути), следвано от миенето на чинии – средно 23 минути, и покупки и услуги – 20 минути.

За физическа грижа за децата хората на възраст 15 и повече години отделят средно по 10 минути дневно, като жените прекарват по 16 минути в тази дейност, а мъжете – по 4 минути на ден.

Мъжете прекарват повече време за строителство и ремонт, градинарство и отглеждане на селскостопански животни в сравнение с жените.

Населението, живеещо в селските райони, отделя средно по 3 часа и 49 минути за домакинска работа, което е с 58 минути на ден повече от населението, живеещо в градовете.

Свободното време на хората на възраст 15 и повече години е 4 часа и 4 минути на ден. Въпреки че мъжете прекарват средно по 56 минути повече в платена работа от жените, те имат с 45 минути повече време за социални активности.

Жените в България, заедно с милиони други жени по света, представляващи поколението „сандвич“, което се грижи както за своите деца, така и за възрастните си родители, продължават да представляват неизползван потенциал в световната икономика. Така тези жени субсидират националните икономики чрез безвъзмезден домашен труд и „плащат“ данък „време“ за неплатените и недооценени от обществото дейности, в които биха могли да повишават квалификацията и образованието си, коментира в интервю за БТА професор д-р Диана Съботинова от Бургаския свободен университет.

Според данни от Международната организация на труда (МОТ), на базата на изследване на бюджета на времето в 64 държави, неплатеният домашен труд допринася между 10 и 39 процента от БВП, каза ученият. В някои икономики този принос е по-голям, а в други – по-малък, в зависимост от часовете неплатен труд, който извършват жените. Най-общо става период за така наречената икономика на грижите, която остава невидима и не се включва при отчитането на БВП, но се установява от статистиката в изследването „Бюджет на времето“, добави професор д-р Диана Съботинова.

Стратегии за постигане на баланс между личния и професионалния живот

Полезни съвети и стратегии за постигане на баланс между работата и личния живот са предложени в информационен бюлетин по проект #IntegrAGE. Бюлетинът е изготвен от Българската търговско-промишлена палата.

Постигането на здравословен баланс между работата и личния живот е изключително важно за общото благосъстояние, удовлетворението от работата и продуктивността. За по-възрастни служители, които често имат допълнителни лични ангажименти, намирането на този баланс е особено важно, посочва бюлетинът.

Сред съветите за съвместяване на работата и личния живот са: съставяне на списък с приоритетни задачи за деня, определяне на ясно работно време – начало и край на деня, правене на кратки почивки на всеки час, отделяне на време за ежедневно физическо натоварване и практики за концентрация. Хората трябва да уважават личното си време и да избягват служебни разговори извън работното време.

Празнувайте важни поводи заедно, като рождени дни и Деня на жената, предложете гъвкав режим на работа от вкъщи за екипите, които не се чувстват добре, съветват в бюлетина.

За поддържане на баланс между работата и личния живот е полезно да се провеждат седмични занимания по йога за служители, да се предлагат гъвкави работни графици и възможности за работа от дома, както и компенсации за работа извън стандартното работно време.

Обедните почивки и кратки разходки по време на работния ден, спирането на проверка на служебните имейли след работно време, участието в социални активности, планирането на ваканционни дни предварително и възможностите за пътуване също са включени в съветите, предложени в бюлетина.

Научете се да казвате „не“, когато е нужно, и не се колебайте да потърсите помощ при необходимост – било то чрез делегиране на задължения в работата или усещайки подкрепа от членове на семейството за лични ангажименти, съветват различни организации, партньори по проекта на БТПП. Когато си вземете почивка, напълно се откъснете от работните задължения и използвайте това време, за да се презаредите и фокусирате върху личния си живот, препоръчват специалистите.

Според тях постигането на устойчив баланс между работа и личен живот е непрекъснат процес, изискващ усилия, планиране и самосъзнание. Не забравяйте, че приоритетизирането на личното благополучие и създаването на хармония между работа и личен живот е жизненоважно за дългосрочния успех и щастие, подчертават експертите.

Относно Международния ден на жената предприемач

Международният ден на жената предприемач се отбелязва от 2013 г. по идея на Уенди Даймънд, писателка, защитничка на животните и предприемач. Тя е носителка на медал за чест, след като е работила като доброволец във фондацията Adelante, осигуряваща микрокредити на жени с ниски доходи в Хондурас. След завръщането си в САЩ, Уенди Даймънд решава да направи нещо, с което да подпомогне подобни благотворителни инициативи, според информация на отдел „Справочна информация“ на БТА.

Първият ден се проведе на 19 ноември 2014 г.

От тогава той се отбелязва в 144 държави и 65 университета и института, Организацията на обединените нации (ООН) и Камарата на Представителите в САЩ. В големи градове като Ню Йорк, Лос Анджелис и Филаделфия е обявен за официален празник. „Международният ден на жената предприемач“ 2024 (Women’s Entrepreneurship Day – WED) в България ще се чества на 19.11.2024 г. (вторник) под темата „Баланс – живот и бизнес“.

 

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук