Служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков присъства на тържественото откриване на нов физкултурен салон в Софийската професионална гимназия „Княгиня Евдокия“. Проектът е финансиран с 600 000 лева чрез програмата на Министерството на образованието и науката (МОН) за строителство и основен ремонт на спортни съоръжения в държавните и общинските училища за периода 2024-2027 г., съобщи пресцентърът на ведомството.
„Разширяването и подобряването на условията за образование чрез изграждане на спортни съоръжения е един от основните приоритети на МОН през последните години“, заяви министър Цоков. Той акцентира, че придобиването на професионални умения е тясно свързано с физическото здраве и активността на учениците. „Вашето благополучие зависи от това“, обърна се той към учениците. Министърът подчерта значението на спорта за личностното развитие на младите хора, което не само развива необходимите умения, но и служи като превенция срещу наркотици и агресивно поведение.
Според информация от училището, там не само че се провеждат занятия по физическо възпитание, но също така залата е място за тренировки и занимания на участниците от Националната програма „Заедно в изкуствата и в спорта“ – във волейбол, баскетбол и танци. Гимназията редовно организира и турнири по волейбол за учениците.
Днес в училището беше направена и първа копка за ново строителство на сграда с осем модерно оборудвани класни стаи. Проектът на стойност 3 млн. лева също е по Националната програма на МОН за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища за 2024-2027 г. Новата сграда ще позволи на гимназията да премине на едносменен режим на обучение и да приеме още 208 ученици.
Министърът поздрави директорката Мариета Гигова за напредъка на гимназията, в която за осем години броят на учениците е нараснал близо четири пъти – в момента те са 900, а паралелките от девет вече са 37, като условията както вътре, така и отвън са значително подобрени.
В учебното заведение се усвояват умения и компетенции в специалности като: „Промишлен дизайн“, „Фотография“, „Театрален, кино и телевизионен декор“, „Художествено осветление на кино, театър и телевизия“, „Съдебна администрация“, „Индустриални отношения“, „Изпълнение на термални процедури“ и много други.
Планира се изграждане на зелени класни стаи, STEM комплекс, в който ще се помещава изследователска лаборатория, зони за „Студио за здраве и красота“ и „Умна класна стая“, както и Учебна работилница – „Студио за театър, кино и телевизия“ и актова зала.
Целта е да се промени акцентът на обучението от теоретично към практически приложения. В иновативното училище се прилагат проектно и проблемно-базирано обучение, методология 1:1, интегративно обучение и междупредметни връзки в „споделени“ уроци, обърната класна стая и др.
Сред гостите на събитието бяха заместник-областният управител на София Живка Такева-Първанова, заместник-министърът на иновациите Веселина Минчева и началникът на Регионалното управление на образованието в София-град д-р Ваня Кастрева.