Владислав Горанов
На снимката: Министърът на финансите Владислав Горанов

Министърът на финансите Владислав Горанов заяви по време на дискусията „България в Еврозоната. Икономическата логика срещу митовете“, че консенсусът по отношение на еврото в странта ни вече е налице. Той акцентира на митовете, които трябва да бъдат развенчани, за да могат хората да бъдат спокойни, че позитивите на страната ни от влизането в Еврозоната ще е в полза на държавата.

„Искам да развенчая някои от основните митове, които се разпространяват за членството на България към Еврозоната. Един от тях е свързан с нарастване на цените от прехода от лев в евро. Със сигурност подобен ценови скок е възможен, но той се измерва с пренебрежими размери и доказателство за това можем да открием от времето, когато деноминирахме българския лев – тогава не видяхме да има такъв шок. Вторият мит е опитът на някои условно патриотични формации да твърдят, че България ще загуби от своя суверенитет. Всъщност напротив – така България ще бъде участник в решенията на Европейската национална банка. Тоест, влизането в Еврозоната ще увеличи възможностите на държавата и на БНБ да участват по- активно в паричната политика“, каза министърът.

Горанов коментира още, че от всички държави-членки в Еврозоната България е единствената страна, която от съществуването на еврото е отговаряла на критериите за него и че страната ни е по-добър член в Еврозоната от останалите държави.

„Друг мит е, че приемането на еврото ще застраши нашата конкурентоспособност. България показа засилена интеграция в последните години и данните, че приемането на еврото няма да застраши нашата конкурентоспособност, са показани от всички макроикономически показатели“ – допълни той.

Министър Горанов е категоричен, че опасението на хората, че след приемането на еврото България може да се превърне във „втора Гърция“, е несъстоятелно, тъй като макроикономическите показатели по развитие и конкурентоспособност са в полза на България пред Гърция. Горанов уточни, че единственият показател, по който гърците ни превъзхождат, е БВП на глава на населението. Но през последните години България е допълнила 10 пункта, а Гърция е отстъпила с 27 пункта по този показател.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук