Министърът на финансите Теменужка Петкова обсъди с посланика на Германия у нас ефектите върху икономиката след митата, наложени от САЩ

Министър Теменужка Петкова проведе разговор с посланика на Германия у нас, Н. Пр. Ирене Мария Планк, относно напредъка в търговските и икономическите връзки, и влиянието на новите търговски условия, наложени от САЩ, върху икономиките на двете нации и Европейския съюз. Информацията е разпространена от пресцентъра на финансовото министерство.

Министърът също така информира посланик Планк за основните параметри на приетия Закон за държавния бюджет, който предвижда дефицит под 3 процента.

Финансовият министър акцентира на важността на еврозоната като стратегическа цел, като подчерта, че България успешно отговаря на четирите числови критерия, което води до надежди за положителни резултати по искането на страната относно извънредните конвергентни доклади от страна на Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ).

Теменужка Петкова подчерта, че подготовката на България е на напреднал етап и са извършени необходимите действия по отношение на законодателството.

Правителството започва обширна информационна кампания, която ще разясни на гражданите, бизнеса и държавата последиците от въвеждането на еврото. Важно е да се информира обществеността и да се противодейства на дезинформацията по темата.

Посланик Планк от своя страна увери министър Петкова, че Германия задържа своята подкрепа за усилията на българското правителство за включването на България в еврозоната от 1 януари 2026 година.

Според информации на БТА, на 25 февруари министърът на финансите Теменужка Петкова и управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев подписаха съвместно писмо, в което поискат да бъдат изготвени извънредни доклади за конвергенцията. То беше адресирано до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и президента на ЕЦБ Кристин Лагард.

„С оглед на твърдото намерение на България да се присъедини към еврото от 1 януари 2026 г., молим Европейската комисия и Европейската централна банка да подготвят извънредни конвергентни доклади за страната ни“, се посочва в писмото, чийто факсимиле е публикувано на уебсайтовете на БНБ и МФ.

Посоченото законодателство изисква ако страна членка на ЕС желае да влезе в еврозоната, ЕК и ЕЦБ да изготвят оценка за нейната готовност и да я предадат на Съвета на ЕС.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук