За по-бързо и ефективно решаване на правни конфликти, Министерството на правосъдието предлага задължителна информационна среща, на която ще бъдат представени ползите от медиацията в12 категории граждански и търговски дела. От ведомството съобщават, че вече са публикувани за обществено обсъждане промените в Гражданския процесуален кодекс и Закона за медиацията.
Основната цел е да се увеличи доверието в медиацията като доброволен метод за решаване на правни спорове. Предложените текстове са съобразени с решението на Конституционния съд от миналата година и отговарят на изискванията на Европейската комисия. Чрез тях изпълняваме ангажиментите на страната, заложени в Националния план за възстановяване и устойчивост.
Задължителната информационна среща относно медиацията ще се организира след оценка на съда по всички брачни дела, свързани с родителските права, местоживеенето на детето и личните отношения с него, финансови издръжки, отношения с баби и дядовци, трудови отношения, спорове за незаконно уволнение, покажеми и други семейни, облигационни, вещни и търговски конфликти.
При избора на делата се взема предвид практиката на успешни споразумения във центровете за спогодби и медиация от Софийския районен и градски съд, както и окръжните и районните съдилища в Бургас, Варна, Плевен и Велико Търново.
Информационната среща ще се провежда в съдебните центрове на всеки окръжен съд, организирана е по такъв начин, че да не забавя съдебния процес, уточнява министърът. В законопроекта се предвижда и финансов стимул – възстановяване на 75% от платената държавна такса на ищеца, ако споразумението, постигнато посредством медиация, бъде одобрено от съда. В момента, при одобрена спогодба, се връща 50% от таксата.
Разходите за информационната среща и медиационната процедура, които ще траят до 3 часа, ще бъдат покрити от бюджета на съда в съответствие с наредбите в Закона за медиацията. Медиаторите в съдебните центрове, които са преминали необходимото обучение, ще запазят правата си.
Информационна среща не се организира, ако медиацията е забранена за този тип спорове със закон, при наличие на убедителни доказателства за насилие от една от страните, ако ответникът признава иска, и в други конкретно изброени случаи, поясняват от МП.
През последните месеци проведохме работни срещи с представители на ВСС, съдия Марчева и екипа от съдии и експерти, с които тя работеше, както и с представители на академичната общност, между които проф. Анелия Мингова, доц. Камелия Цолова и доц. Анна Станева. Изразявам благодарност на всички тях за съвместната работа с екипа на Министерството на правосъдието. Успяхме да подготвим текстове, които ще насърчат използването на медиацията като алтернативен метод за разрешаване на спорове. Това е поредната мярка в борбата с бавното правосъдие, посочи министър Георги Георгиев, цитиран от пресцентъра на министерството.
Преди месец Георги Георгиев участва в заседание на Съвета за „Правосъдие и вътрешни работи“, където представи важни аспекти от Националния план за възстановяване и устойчивост, по които кабинетът „Желязков“ работи, за да осигури второто плащане по Плана. Сред тези аспекти са правилата за избор на членове на Комисията за противодействие на корупцията, измененията в Закона за лицата, подаващи сигнали, задължителната медиация и закона за несъстоятелност на физическите лица. Обсъдени бяха и ангажименти по следващите плащания, като законодателни изменения, гарантиращи ефективността на наказателното производство и правната рамка на електронното правосъдие по административни дела.