Българската образователна и българската медийна система трябва да възпитават и формират. Напоследък се изгражда един модел – на непукизъм, при който хората мислят основно за собственото си благополучие. Това коментира литературният критик, историк и бивш народен представител Младен Влашки специално за Дебати.бг.
По думите му не може във всяка една медия да се коментират основно повърхностни и маловажни въпроси, а предаванията по българските телевизии да показват млади хора, от които учители и родители са вдигнали ръце, и които получават модели през социалните медии, където действа свободията.
„Много е смехотворно в тази ситуация българската образователна система се занимава с администрацията, а не се занимава с това как да възпита младите хора. Медийните регулаторите се занимават със смехотворни фигури, вместо да има съвет, в който да се да сформира посока, по която да се измерват медиите. Няма ги тези неща и тази болест на „опростачването“ ще продължи, а отражението ще бъде не само в политиката, но и навсякъде другаде.“
Според Влашки в българската образователна система възпитанието е на последно място.
„Не знам дали някой изобщо се занимава с това нещо. Не ни липсват таланти, но талант без характер е провал. Формирането на характер и ценности ориентири, дори и най-простото нещо като да научиш едно дете, че когато види човек трябва да го поздрави да се усмихне, у нас ги няма. Мисля, че акцентът върху възпитателните дейност в българското образование е много важен. От там това ще се отрази и на българската култура.“
С какво качество беше образователния процес през периода на ковид кризата; какво трябва да направят Министерство на образованието и правителството, за да се повиши качеството на българското висше образование; как изглежда българската политика днес, и какво препоръчва на сегашните депутати Младен Влашки, четете ТУК цялото интервю на Дебати.бг