Олег Серебриан, вицепремиер на Молдова, отговорен за реинтеграцията, отправи призив към Тираспол да създаде условия, които да позволят на помощта от Кишинев да достигне до нуждаещите се в Приднестровието, съобщи молдовската новинарска агенция МОЛДПРЕС.
„От името на молдовските власти, искам да подчертая: ние сме готови да предложим всякаква подкрепа на нашите съграждани на левия бряг на Днестър. Имаме само едно искане към Тираспол: ако не желаете да поискаме помощ, поне ни позволявайте да предложим такава. Не блокирайте прехода на нашите линейки в региона, дайте възможност на медицинските заведения там да комуникират с колегите си от десния бряг за необходимата им помощ. Условията за инсталиране на генератори в болниците и училищата също трябва да бъдат осигурени. Премахнете всички пречки, които сте наложили за свободното движение на гражданите от двете страни през този критичен момент. В хуманитарна криза е важно да няма бариери, за да може всеки, който има нужда от подкрепа, да се свърже с тези, които могат да помогнат“, заяви Серебриан.
Той допълни, че властите в Кишинев са предприели всички необходими мерки за решаване на кризата на левия бряг на Днестър и изрази недоумение защо Тираспол не е поискал поддръжка от Кишинев и е оставил жителите на левия бряг в затруднение.
„Кишинев публично предлага подкрепа. Вместо Тираспол да се възползва от тези предложения, ние чуем обвинения от някои представители, че „Кишинев не ни предлага помощ. Никой не идва на помощ“. (…) Логичният въпрос е: дали Тираспол е поискал помощ от Кишинев в тези трудни условия за жителите на левия бряг на Днестър?“, заяви Серебриан.
Вицепремиерът подчерта, че е нормално Тираспол да иска организиране на среща по хуманитарни въпроси и да включи съществуващите теми в дневния ред на дискусията, вместо да чака Кишинев да го направи.
„Нормално е Тираспол да поиска провеждане на среща с хуманитарни теми, вместо Кишинев да включва тези въпроси в дневния ред. Те бяха длъжни да го направят. Ние бихме отговорили незабавно. (…) Затова остава неясно защо Тираспол не се е обърнал към Кишинев с искане за помощ за жителите от лявата страна на Днестър. Ние многократно сме заявявали, че сме готови да предоставим храна, лекарства, генератори и да приемем тежко болни пациенти в нашите лечебни заведения“, добави Олег Серебриан.
В условия на кризата, представителят изрази съжаление и недоумение относно отказа на Тираспол да организира среща във формат „едно плюс едно“, работеща за разрешаване на спора между Кишинев и Тираспол относно Приднестровието.
По-рано Кишинев предложи среща за обсъждане на формула за хуманитарна помощ на жителите на Приднестровието и сътрудничество за справяне с последствията от социалната и енергийната криза, но Тираспол възпрепятствахме това предложение.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и МОЛДПРЕС)