Министерството на образованието и науката (МОН) предлага учениците да могат да отсъстват от училище до 15 дни в една учебна година с мотивирано писмено заявление от родител до класния ръководител, съобщи пресцентърът на ведомството.
Промените в Наредбата за приобщаващо образование вече са публикувани за обществено обсъждане в сайта на МОН и до 5 март всеки може да даде предложения по тях. Целта е да се облекчат семействата и да се намали административната тежест на директора на училището.
В момента учениците имат право да отсъстват от училище до три учебни дни в една учебна година въз основа на мотивирано писмено заявление от родителя до класния ръководител и до седем учебни дни с предварително разрешение на директора на училището въз основа на заявление от родителя.
С промените се дава възможност на родителя самостоятелно да взема решение по отношение на отсъствията на своето дете от училище в случаи на семейни събития, лични и фамилни ангажименти, наложителни пътувания, временно неразположение и други. Предвижда се това да се случва в уведомителен режим чрез класния ръководител, а не в разрешителен от директора.
Промяната е предложена след проведен диалог и срещи с всички заинтересовани страни, информират от образователното министерство.
В момента учениците могат да отсъстват по семейи причини до три с молба към класния ръководител и още седем, но само със санкция на директора на съответното училище.
„Обсъждаме този проблем с различни родителски асоциации през последните месеци. Понякога се налага детето да не посещава училище заради неразположение или семеен проблем. Затова правим промяна в Наредбата за приобщаващо образование – увеличаваме тези отсъствия по семейни парични на 15 за всяка учебна година“, обясни министър Цоков. По думите му ще се облекчи и редът за тяхното използване, като молбата за всички полагаеми дни ще се подава само пред класния ръководител. С това ще се разтоварят и директорите на училищата, които досега трябваше да разрешават част от тези отсъствия.
Още новини от деня – четете тук