Русия осъди решението на Молдова да експулсира 5-има нейни дипломати и го нарече удар срещу проруския президент на страната.
По думите на зам.-министъра на външните работи на Федерацията, Григорий Карасин, руският отговор „ще е „доста груб“.
Правителството на Молдова обяви решението си да изгони руските дипломати в понеделник, но без да посочи причината. Страната е една от най-бедните в Европа и получава финансова помощ от ЕС.
Президентът на Молдова Игор Додон определи случилото се като „възмутително“.
Това по всяка вероятност се прави по внушение от Запада, може и отвъд океана и се подкрепя от тези, които не са доволни, че най-после има конструкривен и ефективен диалог между президента и Кремъл, каза той, коментирайки случилото се.
Решението на правителството е проява на враждебност към стратегически партньор, написа още той във Фейсбук. Додон беше избран за президент на Молдова през ноември, след като обеща да възстанови близките отношения с Русия.
Посланикът на Русия е получил указания, че петимата дипломати, чиито имена не се споменават, трябва да напуснат Молдова до 72 часа.
РАЗСЛЕДВАНЕ ЗА ШПИОНАЖ
През март, бившият депутат Юри Болбочан беше задържан и обвинен в държавна измяна, предавайки секретна информация на сътрудник на руския военен аташе.
Сътрудникът, според публикации в руския печат се казва Александър Грудин и е един от петимата дипломати, които трябва да напуснат Молдова.
През 2014-та Молдова подписа всеобхавтно спорразумение за сътрудничество с ЕС, а Русия наложи забрана за внос на земеделската й продукция.
Руски части са разположени в отцепилия се от Молдова Приднестровски регион, който зависи икономически от Русия и се противопоставя на властите в Кишинев.
През 2015-та Молдова беше разтърсена от голям процес за измама, след като около 1 млрд. евро бяха източени от три местни банки. Конфликтът в Украйна, която граничи с Молдова, увеличи напрежението в бившата съветска република, която Русия разглежда като част от своята сфера на влияние.