Правителството възложи на министъра на енергетиката Теменужка Петкова да възобнови действията по търсене на възможности за изграждане на АЕЦ „Белене“.
Изграждането трябва да е съвместно със стратегически инвеститор на пазарен принцип. Да няма задължително изкупуване на енергия. Няма да има и преференциални цени за нея.
Петкова има срок до края на октомври да разработи процедура за избор на стратегически инвеститор.
Очаква се енергийният министър да организира, координира и контролира провеждането на преговори с потенциални инвеститори и производители на оборудване, се посочва в съобщението на правителствения пресцентър.
Днешният акт на правителството е изготвен във връзка с взетото на 07.06.2018 г. от Народното събрание на Република България решение за възобновяване на действията по търсенето на възможности за изграждане на АЕЦ „Белене“ съвместно със стратегически инвеститор, на пазарен принцип и без предоставяне на държавна гаранция, чрез отделяне на активите и пасивите за проекта АЕЦ „Белене“ в отделно проектно дружество, допълват от пресцентъра.
На 7 юни със 172 гласа „за“, 14 – „против“ и 2 „въздържал се“ депутатите дадоха зелена светлина на възраждането на проекта за изграждане на АЕЦ „Белене“. На спорната идея се възпротивиха само народните представители от ДПС.
По този начин парламентът препотвърди решението на Комисията по енергетика и даде мандат на министъра на енергетиката Теменужка Петкова да търси стратегически инвеститор за изграждането на АЕЦ „Белене“.
Припомняме, че за изграждането на централата инвеститорски интерес проявиха една китайска компания, руската „Росатом“ и френската „Фраматом“. Китайската компания обаче категорично отказва да инвестира в проекта без да получи в замяна държавна гаранция. Това е в противоречие с намерението на българското правителство „Белене“ да се строи без държавна гаранция.
Оказа се, че и френската компания „Фраматом“ няма да участва в голямото търсене на Петкова. Нейни представители заявили, че французите имат интерес да бъдат доставчик, а не акционер или инвеститор в проекта.
Така на масата засега остава единствено офертата на „Росатом“ и по всяка вероятност тя ще се превърне в бъдещ инвеститор в изграждането на „Белене“. Неин представител вече заяви, че компанията е готова за преговори.
Въпреки че депутатите дадоха мандат на Петкова да търси инвеститор, те отхвърлиха предложението на БСП мораториумът върху изграждането на централата да бъде премахнат. По този начин строежът й все още е незаконен.
След като парламентът взе своето решение Петкова заяви пред журналисти, че АЕЦ „Белене“ може да е готова до 7-8 години. Министърът излезе с думите, че мораториум върху АЕЦ „Белене“ няма и никога не е имало. Това обаче не е вярно – през 2012 г. именно ГЕРБ внасоха предложение за налагане на мораториум върху строителството на АЕЦ „Белене“, който действа и до днес.