Историята за тъмната страна на агробизнеса и затова как в България нарушителите просто си поръчват нов закон, когато действащите разпоредби не ги устройват. Няма значение, че промените отвеждат страната ни в посока, обратна на масовата европейска тенденция. Отглеждането на норки за кожи постепенно бива забранявано в Европа. Фермите за кожи са законово забранени в Австрия, Босна и Херцеговина, Хърватия, Холандия, Словения, Обединеното Кралство, Северна Ирландия, Македония. И въпреки това през 2015г. България напук отвори ферма за норки.
Вече две години неправителствени организации подават жалби и сигнали срещу дейността на фермите за отглеждане на норки в България, тъй като дейността им се осъществява в нарушение на редица разпоредби на Наредба № 2 от 2009г. за условията за отглеждане на космат и пернат дивеч в животновъдни обекти, съобразени с неговите физиологически и поведенчески особености.
В резултат на тези проверки обаче МЗХ (МЗХГ) нито веднъж не е поела отговорност и не е упражнила контролните си правомощия, така че да преустанови незаконните практики, посочени от сдруженията, се казва в протестна декларация на Гражданска инициатива за забрана на добива на ценни кожи в Република България.
Вместо това е установено, че МЗХГ е организирало среща, на която са обсъдени и приети за внасяне изменения и допълнения в Наредба № 2 без присъствието на представители от неправителствените организации, подали жалби. Присъствали са единствено представители на една от заинтересованите страни – фирма „Градус – 1“ ООД, чиито собственици притежават най-голямата ферма за отглеждане на норки с цел добив на „ценни кожи“ край село Маджерито (общ. Стара Загора) и срещу дейността на която са подавани най-много жалби и сигнали.
„С настоящата декларация остро възразяваме срещу провеждането на такъв вид срещи– без участието на неправителствения сектор, още повече когато той е част от „заинтересованите лица“. Съгласно чл. 58, т. 2 от ЗЗЖ неправителствените организации имат право да участват в подготовката на решенията на компетентните органи по въпроси, свързани със защита на животните. В случая е нарушена цитираната разпоредба, тъй като нито една от организациите за защита на животните, подали жалби, не е участвала в подготовката на този проект за изменение на Наредба № 2, касаеща условията за отглеждане на животни в животински обекти”, пише още в декларацията.
Според Гражданска инициатива за забрана на добива на ценни кожи в Република България посочения проект се въвеждат редица изменения, които узаконяват незаконните досега практики на фермите за отглеждане на норки с цел добив на ценни кожи. Вместо МЗХГ да санкционира нарушителите, министерството, действайки в интерес на бизнеса, ги прикрива и превръща незаконните и нехуманни практики в законни такива.
Чрез протестната декларация се настоява основно за:
- За оттегляне на предложения Проект за изменение на Наредба № 2, тъй като в подготовката му не са участвали представители на неправителствения сектор, което е нарушение на чл. 58, т. 2 от ЗЗЖ:
- Настоява се за оттегляне на проекта и тъй като той премахва гражданския контрол над фермите за ценни кожи и снижава изискванията на хуманно отношение на животните в тях:
- Настоява се за признаване на необходимостта от по-активно и задълбочено обществено и експертно обсъждане предвид широкия обществен интерес и негативната нагласа на обществеността по отношение целесъобразността и последиците от съществуването на ферми за отглеждане на животни с цел добив на „ценни кожи”.
- Настоява се за провеждането на среща с представители от МЗХГ, на която да изложим своите аргументи и опасения срещу поправките в Наредба № 2, както и да предложим някои решения.
От Гражданската инициатива припомнят, че във всички държави от ЕС протичат масови кампании за забрана на тази нехуманна, неекологична и остаряла за времето си индустрия, като вече в 13 страни са приети законови забрани за нея. В резултат от кампаниите в почти всички европейски държави се наблюдава спад на производството, докато с приемане на поправките в Наредба № 2, отглежданите животни заради кожите им, у нас, ще се увеличат многократно.