климатични промени

На 23 март за 74-ти път се отбелязва Световният ден на метеорологията. На тази дата през 1950 г. се създава Световната метеорологична организация.

Историята започва много преди 1950 г. На 14 ноември 1854 г., едно непредвидимо събитие нанася тежко поражение на англо-френския флот в разгара на Кримската война. Разразява се една от най-силните бури, регистрирани в Черно море, която потопява флотилията на съюзниците до град Балаклава, днес квартал на гр. Севастопол. Направеният извод е, че ако е съществувала служба, която да събира ежедневно и своевременно метеорологични сведения от различните страни, движението на бурята би могло да се проследи и да се избегнат огромните загуби на флота. Така, през 1856 г. се заражда идеята за създаването на служби за времето, които да организират постоянни наблюдения и разпространение на метеорологичните данни.

Днес, Световната метеорологична организация (СМО) е междуправителствен съюз на 193 държави-членки и територии и е една от специализираните агенции на ООН в областта на метеорологията, климата и хидрологията. Всяка година СМО и членуващите в нея държави и територии отбелязват Световния ден на метеорологията с различни теми и послания.

Официална тема на Световния ден на метеорологията за 2024 година е „На предната линия с действия за климата“. Тя е свързана с възможността да се подчертае ролята на метеорологията в челните редици на действията в областта на климата.

Българските метеоролози традиционно се включват в отбелязването му като членове на Световната метеорологична организация. По този повод Националният институт за метеорология и хидрология обявява ден на отворените врати.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук