Починал е турският ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен, който от години живееше в САЩ, съобщи БТА, като се позова на Ройтерс и турската телевизия Ен Ти Ви.
Гюлен е починал на 83-годишна възраст.
Първоначално Гюлен беше съюзник на настоящия президент Реджеп Тайип Ердоган, но впоследствие в отношенията им настъпи разрив.
Властите в Анкара обвиняваха Гюлен, че той е организатора на неуспешния преврат от 15 юли 2016 г., при който в Турция бяха убити 252 души, а над 2700 бяха ранени. Движението на проповедника беше определено от турските власти като „Фетхуллахистка терористична организация“ (ФЕТО).
През последните години здравословното състояние на Гюлен значително се е влошило. Освен от бъбречна недостатъчност и диабет, той е страдал и от деменция, пишат турските медии. Турското правителство е подало седем официални искания за екстрадиция в САЩ, обвинявайки Гюлен в престъпления, вариращи от организиране на опита за преврат до шпионаж, измами и пране на пари. Твърди се, че неговата организация е участвала в различни незаконни дейности, включително подслушване и политически шпионаж.
Гюлен е роден на 27 април 1941 г. в Пасинлер, Ерзурум. След като работи като проповедник и имам, той изгражда широка мрежа от образователни и религиозни институции. С течение на годините учението му се превръща в движение, което обхваща различни сектори, включително медиите и финансите.
Твърди се, че въпреки завещанието на проповедника да бъде погребан в Турция, това не е възможно да се осъществи, а погребалната церемония ще бъде в имението на зет му Джевдет Тюркоглу в щата Пенсилвания, където Гюлен живееше през последните години, посочва ОдаТВ.
Кой ще наследи Фетхуллах Гюлен?
След смъртта на турския ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен, турските медии коментират кой ще го наследи начело на организацията му с разклонения в много страни по света и не на последно място – кой ще установи контрол над имуществото ѝ, което се оценява на 300-400 милиона долара в училища и недвижими имоти по света.
Според анализатора Абдуррахман Шимшек от вестник „Сабах“ най-вероятен наследник на Гюлен е Суат Йълдъръм. Той е известен с това, че още през 1960 година е живял в едно жилище заедно с Гюлен в град Одрин, поради което е смятан за най-близък до него приживе и най-компетентен по организацията. Същият е завършил религиозна академия в Анкара през 1964 г.
Според други източници обаче Мустафа Йозджан също е спряган за наследник на Гюлен.
Коментарите за смъртта на ислямския проповедник както в проправителствения, така и в опозиционния турски печат, са изпълнени с негативни квалификации за него.
„Лидерът на тази тъмна организация е мъртъв. Нашата борба срещу тероризма на организацията ще продължи решително“, заяви министърът на външните работи Хакан Фидан на пресконференция.
„Терористът Фетуллах Гюлен, предател и враг на религията, който прекара целия си живот в заговор срещу Република Турция, почина. Не му даваме прошката си“, обяви турската радиотелевизионна корпорация ТРТ.
Още международни новини – четете тук