На 92 години почина Спиро Дебърски, икона на Локомотив (София) и на българския футбол, съобщи за БТА журналистът и фен на „червено-черните“ Сашо Стойков.
Спиро е роден на 8 декември 1933 година в Благоевград, който тогава се е наричал Горна Джумая. Започва кариерата си в местните клубове Македонска слава, Ботев и Юлий Дерменджиев, от които по-късно възниква Пирин.
По време на военната си служба в Казанлък играе за местния отбор Торпедо. Там е забелязан от Локомотив (София), който го привлича, и по време на престоя си там води клубната си кариера. Дебърски играе за „железничарите“ 11 години – от 1957 до 1968, записвайки 276 мача и 84 гола. През 1964 става шампион на страната.
С националния отбор има 24 мача и 8 гола, участва на Олимпиадата в Рим през 1960, където България завършва на второ място в група 1 заедно с Югославия, Турция и Обединената арабска република и отпада от турнира.
След края на футболната си кариера започва работа като треньор и прекарва дълги години в България и Кипър.
Спиро Дебърски се интересуваше от футболните събития и от любимия си Локомотив до последния ден от живота си. Тази година, през лятото, той беше на стадиона в „Надежда“ заедно с внучката си Сани Дебърска по повод 95-ата годишнина от създаването на клуба, където получи награда.




