На извънредно заседание на парламента, проведено днес, бяха изслушани представители на Централната избирателна комисия (ЦИК) и на „Информационно обслужване“ във връзка с делото, образувано от Конституционния съд (КС), което оспорва законността на изборите за 51-то Народно събрание, насрочени за 27 октомври 2024 година.
Заседанието беше организирано от председателя Наталия Киселова.
Причината за свикването беше обръщението на председателя на Конституционния съд Павлина Панова от вчера, в което тя подчерта, че не е допустимо дейността на съда да бъде подложена на влиянието на действия или бездействия на други властови институции.
По думите на Панова, проблемът произтича от факта, че представители на „Информационно обслужване“ са предоставили на Софийската градска прокуратура (СГП) материалите, свързани с конституционното дело, включително техническите носители и устройства, без разрешение от КС.
ЦИК е оказвала пълна подкрепа на Конституционния съд от създаването на делото, заяви председателят на комисията Камелия Нейкова.
Тя представи историята на кореспонденцията между КС и ЦИК от 26 февруари до 10 март, както и развитието на взаимодействието между ЦИК и „Информационно обслужване“ след разпореденото повторно преброяване на 2204 протокола, по които Конституционният съд констатира разминавания в резултатите.
Според председателя на ЦИК, на 7 март „Информационно обслужване“ е завършило повторното въвеждане на данните от протоколите и е предоставило на ЦИК всички изборни документи. На 10 март комисията е била уведомена от „Информационно обслужване“, че те са предали на Софийската градска прокуратура всички материали и очакват указания. Нейкова посочи, че ЦИК е изпратила само писмо на председателя на КС и е уведомила, че е дала инструкции на „Информационно обслужване“ да завърши задачата.
Камелия Нейкова съобщи, че днес са предали всички хартиени носители и са указали на „Информационно обслужване“ да завършат дейностите не по-късно от 9:00 часа на 12 март, уверявайки, че КС разполага с пълната информация.
Изпълнителният директор на „Информационно обслужване“ Ивайло Филипов потвърди, че фирмата ще спази поставения срок от ЦИК за завършването на преизчисленията по делото за законността на изборите за 51-то Народно събрание.
Ивайло Филипов спомена т.нар. проблемни седем секции. В две от тези секции експертите на КС са записали „нула“ за гласовете на всички политически партии и кандидати, независимо от начина на гласуване – с машина или на хартия. Той добави, че в една от секциите е било изцяло премахнато хартиеното гласуване, т.е. е записано „нула“, докато в четири други е премахнато машинното. Видеонаблюдението показва наличието на гласове и от двата вида в прозрачните урни в тези секции, отбеляза Филипов.
Общо 780 гласа, които са били отчети, са изчезнали, от които 739 са били за партиите, представени в парламента, плюс „Величие“, съобщи директорът на „Информационно обслужване“.
Загубите, разпределени по партии са: „Величие“ – 32 гласа, само да припомня, че 21 гласа не им достигнаха и да прескочат 4-процентовата бариера. „Има такъв народ“ – 35 гласа, ДПС-НН – 242 гласа, „Възраждане“ – 103 гласа, АПС – 13 гласа, МЕЧ – 33 гласа, ГЕРБ-СДС – 134 гласа, ПП-ДБ – 92 гласа и БСП – 55 гласа“, изброи Ивайло Филипов, директор на „Информационно обслужване“.
По време на заседанието стана ясно, че изпълнителният директор на „Информационно обслужване“ е подал сигнал до прокуратурата, подчертавайки важността на видеозаписите. Въпреки това, жалбите от партии и коалиции се основават предимно на тези видеозаписи, обяви той. Той отбеляза, че на видеозаписите ясно се виждат значителен брой бюлетини, но в секциите е записано „нула“. Напомни, че на една партия не ѝ достигнаха 21 гласа, за да се класира в парламента.
За първи път научили, че липсват бюлетини от писмото на КС в петък, заяви заместник-председателят на ЦИК Росица Матева.
Тъй като касае секции с видимо гласували избиратели и става въпрос за 780 действителни гласа, които съгласно експертите на КС са приети за нула, предложихме на КС да разреши на кметовете да извършат повторна проверка на помещенията. Това беше отказано, посочи Матева.
Нито един чувал с изборни книжа не е пристигал в ЦИК, заяви Матева. Тя добави, че ЦИК е организирала логистиката и графика за предоставяне на изборните книжа на КС от кметовете и областните управители с охрана от МВР.
След края на заседанието Тома Биков от ГЕРБ-СДС призова КС да проведе открито заседание по проблемите на изборните жалби, на което да присъстват представители на всички политически сили. Според него, в момента има само една политическа сила, която е информирана за ситуацията в КС, и това е „Величие“.
Аз твърдя, че всички в тази зала са застрашени страни в този казус, заяви Биков. КС трябва да предостави цялата информация на НС и на българското общество, започвайки от информация за пътя на бюлетините, приемно-предавателни протоколи и да се търси отговорност, където връзката е прекъсната, добави той.
Заместник-председателят на парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Лена Бориславова коментира, че наблюдаваните събития през последните 12 часа са наистина абсурдни.
От ПП-ДБ поискаха публикация на всички материали и експертизи по делото, за да се възстанови общественото доверие в процеса, а КС, след получаване на данните от „Информационно обслужване“ и ЦИК, следва незабавно да издаде решение, с което да сложи край на спекулациите. Опитът на прокуратурата да влияе на работата на независимия КС е сериозно нарушение на демократичния ред в България, коментира Бориславова.
Йордан Цонев от „ДПС-Ново начало“ изтъкна, че дебатът е стартирал още на председателския съвет, където Делян Пеевски е повдигнал въпроса, как е възможно да се отчита нула от секции, в които е имало реално гласуване, и кой е приел изборните книжа от КС.
Изборният процес е дълбоко компрометиран, ако дори един чувал с изборни документи липсва, коментира Цонев, добавяйки, че само независим орган може да установи отговорността.
Председателят на ПГ на „БСП – Обединена левица“ Драгомир Стойнев заяви, че са удовлетворени от дискусията. Той отбеляза, че има много въпроси към „прославените“ експерти и се надява, че ще дойдат да обяснят ситуацията. Как може чувалите да са празни, запита Стойнев, посочвайки приемно-предавателен протокол от секция в район „Триадица“. Няма нито една забележка, подписан от всички политически сили, и въпреки това отчетите показват нула гласа, добави той.
КС, „Информационно обслужване“, ЦИК и прокуратурата са затънали в усложнен проблем вместо да работят в унисон, без да съзнават последствията, каза Стойнев.
Ако проблемът не бъде решен бързо, ще заговорим за тотален разпад на общественото доверие – не спрямо конкретни политически субекти, а към държавата като цяло, изтъкна той и призова за прекратяване на институционалните конфликти.
Изявлението на Конституционния съд е безпрецедентно и илюстрира зависимостите в институциите, коментира председателят на парламентарната група на „Демокрация, права и свободи“ – ДПС (ДПС-ДПС) Джевдет Чакъров в кулоарите на парламента. Той добави, че опитите да се попречи на работата на КС са скандални и могат да дестабилизират държавата, подкопавайки доверието в институциите и поставяйки под риск демокрацията.
Заместник-председателят на Народното събрание от „Демокрация, права и свободи“- ДПС Хайри Садъков изрази, че сме свидетели на безпрецедентен опит за контролиране на държавата в полза на определени лица и политически структури. Искаме оставките на ръководството на „Информационно обслужване“ и проверка на интегритета на всички служители в компанията, подчерта той.
След изслушването председателят на ПГ на „Има такъв народ“ (ИТН) Тошко Йорданов коментира, че всеки нормален човек вече е наясно, че изборният процес в България страда от сериозни проблеми, а и в КС нещата не са по-добри. Според него, изказването на председателя на КС вчера било политическо. Видяхме как КС самостоятелно е определил нула гласа, въпреки наличието на видеозаписи, добави той.
Казуса коментира и президентът Румен Радев. Според него е недопустимо държавни органи да ограничават работата на КС по законността на изборите.
Настоявам всички отговорни институции да положат максимални усилия за скоростно разрешаване на този казус, добави Радев. Според него, залогът вече не е само честността на изборите, а функционирането на демокрацията.
Залогът е дали задкулисието ще зададе посоката на цялата държава или ще намерим сили да се противопоставим на това, подчерта държавният глава в отговор на въпрос за интересите стоящи зад настоящата ситуация.
Президентът предупреди, че ако компетентните институции не успеят да разрешат този казус, може да се стигне до свикване на Консултативния съвет за национална сигурност.
По-рано днес от Софийската градска прокуратура съобщиха, че извършват проверка по отношение на данни за недостатъчни бюлетини от последните народни избори. Преписката е образувана на 7 март по сигнал от „Информационно обслужване“ ЕАД. Задачата е поверена на Държавна агенция „Национална сигурност“.
По-рано днес Конституционният съд обяви, че СГП е поискала документи – жалбите на политическите партии относно резултатите от последните парламентарни избори, решенията и мотивите за образуването на делото. От Конституционния съд отговориха, че при неприключило конституционно дело не им е задължително да предоставят исканите документи от прокуратурата.
Конституционният съд е независим орган, ръководен от Конституцията и Закона за Конституционен съд, който публикува информация по конституционните дела на своя уебсайт до окончателното произнасяне на Съда.
От „Информационно обслужване“ уточниха, че на 10 март, в отговор на прокурорска преписка, са получили искане от Софийската градска прокуратура за предоставяне на всички материали свързани с обработването на данни от протоколите, изпратени от КС чрез ЦИК.
От „Информационно обслужване“ заявиха, че не са предоставяли на СГП протоколите, изпратени от КС, както и техни копия.
Депутатите поискаха и Конституционният съд да направи открито заседание по темата с преизчисляването на изборните резултати.
Припомняме, че политическото напрежение в България ескалира след разминаванията в твърденията на „Информационно обслужване“ и Конституционния съд относно предаването на данни за изборите. Първоначално беше съобщено, че материалите са предоставени, но по-късно това беше опровергано, поставяйки под въпрос достоверността на информацията и мотивите зад подобни действия. Намеси се и прокуратурата, която пък започна да изисква редица документи – жалбите на политическите партии по повод резултатите от последните парламентарни избори, решенията и мотивите, с които е образувано делото и др. Случаят повдига съмнения дали прокуратурата се е самосезирала или е била насочена към определени действия от външна намеса.
Основният залог е разкриването на манипулации и купен вот, като особено внимание се обръща на резултатите на ДПС и Делян Пеевски, чиито гласове будят сериозни подозрения.
В контекста на нарастващото обществено недоволство и публично излъчените съмнения за изборни нарушения, институциите лавират между взаимни обвинения и избягване на отговорност.
Докато съдът избягва директна конфронтация с прокуратурата, политическите лидери също заемат различни позиции – ДПС – НН и „Възраждане“ атакуват съда, „Продължаваме промяната“ критикува прокуратурата, а ГЕРБ-СДС демонстрират дистанцираност от конфликта.
Ситуацията около резултатите от последните избори достига критична точка, след като се сбъднаха опасенията ключови доказателства да бъдат компрометирани или да изчезнат, за да се възпрепятства разкриването на евентуални манипулации.
Още новини от деня – четете тук