Кулата, опашки, коронавирус гърция

Трафикът към Гърция през граничния пункт „Кулата“ е изключително натоварен още от сутринта. Близо четири часа чакат леките автомобили и автобусите, преди да стигнат зоната за граничен и митнически контрол.

Въпреки, че екипите на Гранична полиция са мобилизирани и работят всичките пет гишета, проблемът е, че никой не спазва трасетата, определени за автомобили, автобуси и камиони.

Туроператори се оплакаха, че за разлика от миналото лято, сега няма екипи на полицията, които да следят спазването на правилата и да регулират трафика.

В най-натоварените часове на почивната събота опашката от превозни средства беше над 6 километра. На вход от Гърция към България също има колони от чакащи автомобили. Движението е натоварено и по първокласния път Е-79 в района на Симитли, където се отклонява движението и към Банско. По-рано там също имаше тапа, заради катастрофа между две леки коли.

Туристическият сектор в Северна Гърция настоява за спешни мерки срещу дългото чакане на туристите на границата. Това засяга пряко и българите, които отскачат до гръцкото море и през уикендите. Опашките по граничните пунктове с южната ни съседка са пословични.

Част от традиционните клиенти се насочват към островите като пътуват със самолет, за да избегнат опашките.

Туристите от чужбина масово променят резервациите си за почивка и се насочват към островите вместо да почиват в Северна Гърция, съобщават от туристическите агенции.

Причината е в дългите опашки за преминаване на границата. Собствениците на хотели в Солун и Халкидики, както и в други

популярни туристически места в Северна Гърция,

настояват пред правителството за незабавни мерки, за да се прекрати стоенето с часове по граничните пунктове и да се облекчи трафикът на туристите.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

17 КОМЕНТАРИ

  1. Швейцария не е в ЕС, но на границата с Германия се преминава свободно. Защо Гърция и България не могат да постигнат подобно споразумение, особено през летния сезон?

    • Целта е ясна да ходят повече българи на нашето черноморие и да се пълнят хотелите на нашите обирджии, но не са признали, Гърция нито е по скъпо нито е пошо от нашите курорти

      • Почивам от години в Гърция.
        Посетих Несебър и Лозенец преди дни и твърдо мога да кажа, че цените в България са по-високи, обслужването – класи по-ниско, морето – по-неприветливо.
        Бел.
        – плодова салата 39лв, капучино 7лв, калкан (350гр) 55лв

        • Стига глупости, в момента съм в Гърция след седмица на нашето море и гарантирано цените тук са доста по-скъпи, да не говорим, че на чадър вече няма номера да седиш цял ден на све фрапета. Разликата от преди години е огромна и то все негативна

  2. Всяка година едно и също, смазани от път и висене по границите в жегата, доста по скъпо от България , ама ганьо е упорит……

    • Ти си платен ганьо. Сто пъти е по добре в Гърция. 3,,4 часа ама после няма ги БГ. псевдо кръчмари и боклуци

    • Ами хич не е по-скъпо, въпрос на стандарт…..перфектна храна, бистро море без отпадни води, „летни стомашни вируси“ и т.н.

    • Глупости, къде в България е по-евтино!? Ако се сравнят еквивалентни локации – цените в Гърция не са по-високи от България, дори по-ниски!
      Предимството на Гърция е, че дори бюджетни локации предлагат добър продукт, докато в България – за да получиш добро обслужване, възможност за паркиране, прилична плажна ивица и чисто море – това са премиум локации, където цените са съпоставими с тези на Френската Ривиера…

  3. Виновни са мвр защотопреди години когато е имало голям трафик полицаите излизаха на трасето само поглеждаха паспортите и опашката вървеше бързо може би сега по нареждане отгоре нарочно бавят за да се ходи на нашето море или за да изнервят народа

  4. Винаги е било така заради надменните византийци, ако са искали отдавна да са оправили този проблем с преминаването на границата, поне кога е сезона, а това че ние спазваме правилата, сами сме си виновни

  5. 4 часа е доста пресилено. 20-40 минути е по-реален вариант. Това на Кулата и Маказа. А на Гоце Делчев минаваш на минутата.

  6. Редовните номера от страна на медиите – целта е ясна – ходете на нашето море – е какво да правим там – сред бетона, липсата на пречиствателни станции, безумното поведение и цени на „хотелиерите“, лакомия за пари и следване на максимата „ден година храни“…. Няма смисъл да се коментира…
    Често ходя до Гърция, в статията са цитирани четири часа опашка, фактите обаче са твърде различни – вчера преди обяд около 11ч мой приятел е чакал около час……
    Гърците знаят как да се държат с туристите и умеят да те накарат да си дадеш парите с кеф за разлика от болшинството от нашите „хотелиери“, има обаче и малцина, които знаят как се прави в този бизнес – в събота разговарях и поздравих един човек от Варна, който е организирал перфектен плаж, с бар в който напитките са перфектни, храната се прави без компромиси, санитарните помещения са безупречни и въпреки че са на плажа са включени към пречиствателна станция вместо да се изливат в морето, но както казах – тези хора са малцина по нашето Черноморие…..Това е правилния начин според мен.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук